هشدار خسارت به کشاورزان ۱۰ استان

هشدار خسارت به کشاورزان ۱۰ استان

مهر: با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی امروز چهارشنبه در برخی مناطق آذربایجان غربی شمال آذربایجان شرقی و اردبیل ارتفاعات مازندران البرز تهران سمنان گلستان کرمان و شمال هرمزگان فردا پنجشنبه در برخی مناطق مازندران اردبیل ارتفاعات البرز تهران سمنان گلستان کرمان شمال هرمزگان و روز جمعه علاوه بر این مناطق در برخی نواحی خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی در ساعات بعدازظهر و شب رگبار رعدوبرق وزش باد شدید موقتی گردوخاک و تگرگ پیش‌بینی شده است.

شنبه و یکشنبه هفته آینده در ارتفاعات البرز مرکزی بارش‌های پراکنده دور از انتظار نیست.

تا روز جمعه در برخی مناطق استان‌های واقع در شمال شرق شرق جنوب شرق مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی در برخی ساعات وزش باد شدید و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. طی ۵ روز آینده نیز شرق دریای عمان مواج است.

هشدار فعالیت سامانه بارشی به‌همراه ناپایداری‌های محلی

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۲۳

نوع مخاطره: رگبار باران رعدوبرق وزش باد شدید موقت و در برخی نقاط گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۲۰: شمال آذربایجان شرقی شمال و غرب آذربایجان غربی ارتفاعات در استان‌های مازندران گلستان تهران اردبیل سمنان و کرمان شرق و شمال هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان.

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۲۱: شمال آذربایجان شرقی جنوب و مرکز اردبیل گلستان ارتفاعات در استان‌های تهران البرز مازندران سمنان و کرمان و شمال هرمزگان.

جمعه ۱۴۰۳/۰۴/۲۲: خراسان شمالی شمال خراسان رضوی ارتفاعات در استان‌های مازندران تهران البرز سمنان و گلستان ارتفاعات کرمان شمال و شرق هرمزگان.

شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۲۳: ارتفاعات در مازندران سمنان شرق خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی محلی معابر احتمال جاری شدن روان‌آب صاعقه لغزندگی به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی وزش باد نسبتاً شدید در مناطق مستعد گردوخاک کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر تابلوهای تبلیغاتی داربست و سازه‌های موقت احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال و درختان کهنسال.

توصیه: عدم اتراق و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی در ساعات بعدازظهر پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع اطمینان از استحکام سازه‌های موقت لایروبی دهانه پل‌ها کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی خودداری از محلول‌پاشی و سم‌پاشی باغات و مزارع اطمینان از استحکام سازه‌های موقت احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و استفاده از قیم برای نهال‌ها بسته نگه‌داشتن درب سالن‌های پرورشی.