۹۸ درصد مستغلات دولتی به سه دستگاه تعلق دارد

۹۸ درصد مستغلات دولتی به سه دستگاه تعلق دارد

مهر: احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی در مراسم رونمایی از سامانه اموال دستگاه‌های اجرایی (سادانوین) اظهار کرد: اگرچه مجموعه خوبی از داده‌ها در نظام شناسایی و ثبت دارایی در ۸ سال گذشته جمع آوری شده است اما انبوهی از اطلاعات در مورد دارایی‌های دولت وجود داشت که راستی آزمایی نشده بودند و ما نمی‌دانستیم که صحت این اطلاعات چقدر است. اما امروز این موضوع مهم محقق شده امکان راستی آزمایی‌ها وجود دارد.

وی افزود: در این سامانه نه تنها شاهد رشد کمی هستیم بلکه درباره دقت داده‌ها به دقت ۱۰۰ درصدی رسیده‌ایم و امکان کنترل سامانه‌های دیگر هم وجود دارد. همچنین استخر اطلاعات به جهت مسئولیت پذیری به این گونه عمل می‌کرد که این اطلاعات از طریق یک اپراتور در دستگاه‌ها ارائه می‌شد اما امروز این رویه تغییر کرده و مسئولان در سطح عالی از دارایی و اموال مطلع هستند و همچنین موضوع دیگر این بود که این استخر اطلاعات اجازه نمی‌داد که اطلاعات غلط کشف و پیشگیری شود اما الان امکان جلوگیری از اطلاعات متعارض فراهم است و به صورت سیستمی امکان درج داده غلط وجود ندارد.

خاندوزی گفت: از موضوعات دیگر در این سامانه امکان استفاده از سوت زنی‌ها و گزارش مردمی است بطوریکه ۷۵۰ فقره از اموال و دارایی دولت از طریق اطلاعات مردمی ثبت شده و البته برای ترغیب انگیزه‌ها پاداشی برای آنهایی که گزارش درست اطلاع می‌دهند در نظر گرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه امروز اطلاعات بیش از ١.١ میلیون اطلاعات املاک دولتی با جزئیات در سامانه سادانوین ثبت شده است گفت: ٩٨.٣ درصد از مستغلات ملی ثبت شده به سه دستگاه سازمان مراتع و آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و سازمان ملی زمین و مسکن تعلق دارد و کمتر از دو درصد باقی مانده مربوط به سازی وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی است.