وضعیت هواشناسی امروز؛ تشدید بارش ها در ۱۳ استان

وضعیت هواشناسی امروز؛ تشدید بارش ها در ۱۳ استان

مهر: بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی ۲۴ ساعت آینده در شمال استان‌های آذربایجان شرقی آذربایجان غربی اردبیل خراسان رضوی و برخی مناطق خراسان شمالی ابرناکی بارش پراکنده گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

روز پنجشنبه بارش‌ها در شمال غرب تشدید شده و گستره آن به استان‌های زنجان قزوین کردستان همدان مرکزی البرز تهران قم شمال سمنان ارتفاعات البرز در استان مازندران غرب اصفهان برخی مناطق خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی کشیده می‌شود. ضمن این‌که در برخی مناطق استان یزد و کرمان احتمال وقوع رعدوبرق و بارش‌های خفیف وجود دارد.

روز جمعه بارش‌ها در آذربایجان شرقی اردبیل زنجان قزوین همدان مرکزی غرب اصفهان سواحل دریای خزر ارتفاعات کرمان و شمال استان‌های سمنان چهارمحال و بختیاری و فارس ادامه خواهد داشت. شنبه و یکشنبه هفته آینده علاوه بر مناطق ذکر شده در استان‌های آذربایجان غربی و کردستان بارش روی می‌دهد.

امروز در شرق جنوب غرب جنوب روز پنجشنبه در شرق شمال شرق مرکز جنوب و جنوب غرب روزهای جمعه تا شنبه نیز در شرق شمال شرق و مرکز ایران وزش باد شدید رومی می‌دهد که در مناطق مستعد همراه با گردوخاک است.

طی ۳ روز آینده شرق دریای عمان و روزهای پنجشنبه و جمعه شرق خلیج‌فارس و تنگه هرمز مواج است.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه‌ای تا ۲۴ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج دریا تا ۱.۵ متر در تنگه هرمز (سه شنبه تا جمعه) و مناطق ساحلی و بویژه دور از ساحل استان خوزستان (اوایل وقت پنج شنبه تا بامداد جمعه)

افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه‌ای تا ۲۸ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج دریا ۱.۸ متر در مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳: تنگه هرمز و مناطق ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر در شرق خلیج‌فارس.

پنج‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان بوشهر هرمزگان و تنگه هرمز در خلیج‌فارس.

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵: تنگه هرمز مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و هرمزگان در نواحی مرکزی و شرقی خلیج‌فارس و مناطق دور از ساحل استان خوزستان در شمال خلیج فارس.

اثر مخاطره: خطر غرق‌شدن شناگران پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی اختلال در ترددها و فعالیت دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک قایق‌های صیادی و نیمه سنگین اختلال در فعالیت سکوهای نفتی.

توصیه: منع شنا منع فعالیت‌های تفریحی و شیلاتی اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه‌سنگین اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

هشدار فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۶

نوع مخاطره: رگبار باران رعدوبرق وزش باد شدید موقت برخی نقاط گردوخاک در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳: آذربایجان شرقی آذربایجان غربی اردبیل زنجان ارتفاعات استان‌های قزوین البرز تهران مازندران گیلان و سمنان شمال فارس یزد شمال هرمزگان جنوب غرب کرمان خراسان شمالی و نیمه شمالی خراسان رضوی.

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴: اردبیل آذربایجان شرقی آذربایجان غربی کردستان شمال همدان زنجان نیمه شمالی مرکزی نیمه شمالی اصفهان یزد نیمه غربی کرمان و شمال و شرق هرمزگان نیمه شمالی سمنان خراسان شمالی نیمه شمالی خراسان رضوی شمال استان‌های تهران البرز قزوین و غرب قم.

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵: اردبیل آذربایجان شرقی شمال آذربایجان غربی زنجان قزوین همدان مرکزی شرق لرستان نیمه غربی اصفهان یزد شرق چهارمحال و بختیاری نیمه شمالی کرمان قم البرز تهران نیمه شمالی سمنان دامنه و ارتفاعات استان‌های گیلان مازندران و گلستان و خراسان شمالی.

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۶: اردبیل آذربایجان شرقی نیمه شمالی آذربایجان غربی کردستان زنجان قزوین البرز نیمه شمالی تهران ارتفاعات سمنان مرکزی غرب قم نیمه غربی اصفهان یزد نیمه شمالی کرمان و دامنه و ارتفاعات گیلان مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی محلی معابر احتمال جاری شدن روان‌آب وزش باد نسبتاً شدید صاعقه احتمال تگرگ لغزندگی به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی در ساعات بعدازظهر پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع اطمینان از استحکام سازه‌های موقت لایروبی دهانه پل‌ها کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی خودداری از محلول‌پاشی و سم‌پاشی باغات و مزارع.

هشدار افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۶

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید در نواحی مستعد گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳: تهران سمنان شرق خراسان رضوی خراسان جنوبی شمال سیستان و بلوچستان بوشهر جنوب فارس.

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴: تهران سمنان جنوب خراسان رضوی خراسان جنوبی شمال سیستان و بلوچستان جنوب فارس بوشهر.

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵ و شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۶: خراسان جنوبی شمال سیستان و بلوچستان سمنان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد گردوخاک کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر تابلوهای تبلیغاتی داربست‌ها و سازه‌های موقت احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: پرهیز از کویرنوردی احتیاط در تردد جاده‌ای عدم جابه‌جایی با گلایدر و بالگرد اطمینان از استحکام سازه‌های موقت احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی احتیاط در فعالیت‌های عمرانی احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهن‌سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال‌ها بسته نگه‌داشتن درب سالن‌های پرورشی.