تداوم بارش‌ها تا آخر خردادماه؛ هشدار بارش باران در ۷ استان کشور

تداوم بارش‌ها تا آخر خردادماه؛ هشدار بارش باران در ۷ استان کشور

مهر: براساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی امروز در برخی مناطق استان‌های آذربایجان غربی آذربایجان شرقی اردبیل زنجان همدان مرکزی قزوین روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در استان‌های واقع در شمال غرب برخی مناطق غرب و استان‌های واقع در دامنه‌های مرکزی زاگرس و دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز مرکزی افزایش ابر وزش باد شدید موقتی در برخی مناطق گردوخاک و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش‌بینی شده است.

روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نیز در شمال غرب ارتفاعات مرکزی البرز و ارتفاعات مرکزی زاگرس در ساعات بعدازظهر و شب شرایط مذکور برقرار است.

روزهای دوشنبه و سه‌شنبه شرایط برای وقوع گردوخاک در استان‌های غربی کشور مهیاست. طی ۵ روز آینده در نوار شرقی کشور به‌ویژه منطقه زابل وزش باد شدید و گاهی گردوخاک روی می‌دهد.

هشدار بارش‌های محلی شدید

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۰

نوع مخاطره: رگبار باران رعد و برق وزش باد شدید موقت برخی نقاط گردوخاک در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۰: نیمه شمالی استان‌های آذربایجان شرقی آذربایجان غربی اردبیل.

اثر مخاطره: جاری شدن روان‌آب سیلابی شدن مسیل‌ها طغیان رودخانه‌های فصلی صاعقه کاهش دید لغزندگی جاده‌ها و احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها رخداد تگرگ احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرهای بین شهری عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع اطمینان از استحکام سازه‌های موقت لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی آمادگی راهداری و سایر دستگاه‌های اجرایی خودداری از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع.

هشدار فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳

نوع مخاطره: رگبار باران رعد و برق وزش باد شدید موقت برخی نقاط گردوخاک در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۰: آذربایجان شرقی آذربایجان غربی اردبیل زنجان.

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۱: آذربایجان غربی نیمه شمالی کردستان زنجان قزوین نوار جنوبی استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل شمال مرکزی.

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲: آذربایجان غربی آذربایجان شرقی زنجان اردبیل قزوین نیمه غربی تهران البرز مرکزی قم نیمه غربی اصفهان.

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳: اردبیل نیمه شمالی استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی محلی معابر احتمال جاری شدن روان آب وزش باد نسبتاً شدید صاعقه احتمال تگرگ لغزندگی بویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی در ساعات بعدازظهر پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی بویژه در ساعات بعدازظهر خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع اطمینان از استحکام سازه‌های موقت لایروبی دهانه پل‌ها کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی خودداری از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع.

هشدار افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید در نواحی مستعد گرد و خاک

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۰: جنوب خراسان رضوی خراسان جنوبی سیستان و بلوچستان.

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۱: کرمانشاه کردستان همدان قزوین قم مرکزی البرز نیمه جنوبی تهران سیستان و بلوچستان خراسان جنوبی.

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲: تهران البرز قزوین مرکزی کردستان کرمانشاه لرستان همدان خراسان جنوبی شمال سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳: قم تهران سمنان خراسان رضوی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد گردوخاک کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر تابلوهای تبلیغاتی داربست‌ها و سازه‌های موقت احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: پرهیز از کویر نوردی احتیاط در تردد جاده‌ای عدم جابجایی با گلایدر و بالگرد اطمینان از استحکام سازه‌های موقت احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی احتیاط در فعالیت‌های عمرانی احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال‌ها بسته نگه داشتن درب سالن‌های پرورشی.