هشدار نارنجی هواشناسی به کشاورزان ۸ استان تا پایان روز جمعه

هشدار نارنجی هواشناسی به کشاورزان ۸ استان تا پایان روز جمعه

صدق ضیاییان رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر از آخرین وضعیت جوی کشور خبر داد و گفت: امروز (پنجشنبه هفدهم خردادماه) در استان‌های کردستان همدان مرکزی قم نیمه غربی اصفهان یزد شمال استان‌های کرمان و فارس نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان شرق لرستان جنوب استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی برخی نقاط استان‌های قزوین البرز تهران مازندران و شرق گیلان افزایش ابر رگبار پراکنده گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی در ادامه تاکید کرد: فردا (جمعه هجدهم خردادماه) در استان‌های کرمان سیستان و بلوچستان رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در ارتفاعات و دامنه‌های البرز و زاگرس مرکزی و ارتفاعات شمال غرب کشور بارش پراکنده وزش باد شدید و احتمال رعد و برق دور از انتظار نیست.

وی افزود: همچنین (شنبه نوزدهم خردادماه) در شمال غرب کشور ارتفاعات مرکزی البرز و زاگرس نیمه جنوبی کرمان نیمه شرقی هرمزگان جنوب سیستان و بلوچستان (یکشنبه بیستم خردادماه) و (دوشنبه بیست‌ویکم خردادماه) در شمال غرب استان‌های واقع در دامنه‌ها و ارتفاعات زاگرس مرکزی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت ادامه خواهد داشت.

این مسؤول خاطرنشان کرد: پنج روز آینده در شرق به ویژه منطقه زابل و نواحی مرکزی در بعضی ساعات وزش باد شدید رخ می‌دهد که احتمال خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در برخی از این مناطق دور از انتظار نیست. البته ناگفته نماند طی پنج روز آینده شرق دریای عمان نیز مواج است.

هشدار نارنجی هواشناسی در پی تداوم بارندگی‌ها و خسارت به محصولات کشاورزان

ضیاییان از صدور هشدار نارنجی هواشناسی و تداوم فعالیت سامانه بارشی تا روز جمعه خبر داد و گفت: امروز در ارتفاعات استان‌های مازندران البرز تهران نیمه‌جنوبی همدان جنوب مرکزی غرب اصفهان و جنوب سیستان و بلوچستان و فردا جمعه در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان ارتفاعات مرکزی کرمان و غرب اصفهان رگبار باران رعد و برق تگرگ کاهش دید صاعقه و وزش باد نسبتاً شدید تشدید پیش‌بینی می‌شود.

وی نسبت به هشدار سطح نارنجی هواشناسی هشدار داد و افزود: در پی بارش‌های رگباری در مناطق ذکر شده جاری شدن روان آب سیلابی شدن مسیل‌ها طغیان رودخانه‌های فصلی صاعقه کاهش دید لغزندگی جاده‌ها احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها رخداد تگرگ احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی به شهروندان توصیه کرد: در سفرهای بین شهری عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی در ساعات بعدازظهر پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی به ویژه در ساعات بعدازظهر خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع اطمینان از استحکام سازه‌های موقت لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و نیازمند تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی خواهیم بود.

وزش باد طی امروز و فردا در آسمان تهران

این مسؤول با اشاره به وضعیت هوای تهران گفت: آسمان تهران امروز صاف تا قسمتی ابری گاهی وزش باد با احتمال بارش پراکنده با کمینه ۲۰ و بیشینه ۳۲ درجه سانتی‌گراد آسمان تهران فردا جمعه کمی ابری و وزش باد و گاهی افزایش باد با کمینه ۲۱ و بیشینه ۳۳ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی می‌شود.