سامانه توثیق سهام عدالت دستاورد بزرگ

سامانه توثیق سهام عدالت دستاورد بزرگ

مهر: ایجاد فاز اولیه راه اندازی سامانه توثیق الکترونیک هوشمند سهام به ستاره یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم است این سامانه یک ابتکار در زمینه‌های مختلف است و درگاه‌های مختلف قضائی مالی و بانکی را به هم متصل می‌کند.

به گفته سیداحسان خاندوزی وزیر اقتصاد دولت سیزدهم آنچه در این نوآوری مورد استفاده قرار می‌گیرد ظرفیت‌هایی است که در اقتصاد ایران وجود داشته اما یا به رسمیت شناخته نمی‌شده و یا به روش‌های سنتی کاغذی با پیگیری حضوری و تشریفات بسیار سخت استفاده می‌شده است.

به گفته وزیر اقتصاد با راه‌اندازی این سامانه و در فاز اول جمعیت حدود ۵۰ میلیون نفری سهامداران کشور می‌توانند در تعامل با نظام بانکی به صورت برخط بدون تشریفات حضوری و مسیرهای پر پیچ و خم اداری وکاغذ بازی‌های رایج در شبکه اداری کشور از دارایی‌های خود برای وثیقه‌گذاری استفاده کنند.

به رسمیت شناختن سبد دارایی

این سامانه مختص همه سهامداران است نه تنها دارندگان سهام عدالت بلکه قشر عظیمی از سهامداران می‌توانند از این سامانه استفاده کنند سهامدارانی که اوراق مشارکت یا خزانه را خریداری کرده و یا در گواهی سپرده و گواهی طلا ثبت نام کرده‌اند می‌توانند در این سامانه هوشمند به عنوان توثیق استفاده کننده و وام را دریافت کنند.

به رسمیت شناختن دارایی‌ها بورسی یکی از دستاوردهای این سامانه است مردم به سهام به عنوان یک امر زودگذر نگاه کرده و غالب جامعه تصور نوسان گیری یا سفته بازی از بازار سهام دارند اما با امکان توثیق هوشمند دارایی در سبد سهام می‌تواند سال‌ها به عنوان توثیق باشد و این امر چند مزیت اساسی برای اقتصاد کشور دارد که عبارت است از:

۱. گردش پول کاسته شده و از این رو تورم و خلق پول نیز کاهش می‌یابد و دولت امکان کنترل قیمت ارز و مؤلفه‌های کلان اقتصاد را در اختیار خواهد داشت. یکی از مؤلفه‌های کنترل تورم کاستن از چرخش پول بوده و محدودیت‌های انتقال پول با مبالغ بالا که در سال‌های اخیر اجرا شده نیز به همین هدف اجرایی شده است و ایجاد این سامانه امکان حبس پول و نرفتن پول به بازارهای غیرمولد مانند ارز و طلا را کاهش داده و از طرف دیگر می‌تواند نیازهای مردم را نیز رفع کند.

۲. شرکت‌های صاحب سهام می‌توانند از دارایی توثیق شده برای مدت یک سال بیشتر استفاده کنند و از آن دارایی برای اقداماتی مانند افزایش سرمایه تأمین مالی استفاده کرده و طرح‌های توسعه‌ای را برای شرکت فعال کنند.

سهامداران نیز به اجبار تا مدتی نمی‌توانند سهام خود را بفروشند و شاید در زمانی که سهم خود را به فروش نرسانده باشند سهم آنان با افزایش چندبرابری مواجه شود و سهامداری پرسودی را تجربه کرده باشند و از این رو هم نیاز امروز خود را رفع کرده‌اند و هم برای فردای خود اندوخته‌ای قابل اتکا خواهند داشت.

سامانه توثیق سهام عدالت یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم است که باید برای دولت آینده نیز توسعه یابد.

ضرورت افزایش بانک‌های این طرح

در این طرح تنها چند بانک دولتی و دو بانک قرض الحسنه تاکنون عضو بوده و باید برای توسعه آن از بانک‌های مختلف نیز استفاده شود البته ب