هشدار هواشناسی به کشاورزان ۱۳ استان کشور

هشدار هواشناسی به کشاورزان ۱۳ استان کشور

مهر: بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی امروز در برخی مناطق شمال غرب و استان‌های مرکزی قم شمال اصفهان زنجان قزوین شمال استان‌های تهران و البرز دامنه‌های شمالی البرز در استان‌های مازندران و شرق گیلان برخی مناطق شمال شرق و جنوب سیستان و بلوچستان افزایش ابر رگبار باران رعدوبرق و وزش باد شدید پیش بینی می‌شود.

فردا چهارشنبه علاوه بر مناطق ذکر شده در مناطقی از همدان و شرق کردستان رعد و برق و وزش باد شدید پیش بینی شده است.

روز پنجشنبه با گسترش بارش‌ها در استان‌های واقع در دامنه البرز مرکزی شرقی و زاگرس مرکزی و جنوبی شرق گیلان غرب مازندران بخش‌هایی از شمال شرق و همچنین نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار باران رعد و برق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

روز جمعه در ارتفاعات البرز مرکزی بخش‌هایی از مرکز و جنوب شرق بارش روی می‌دهد. شنبه هفته آینده بارش‌ها در مناطقی از شمال غرب و جنوب شرق ادامه خواهد داشت و طی ۵ روز آینده ریزش تگرگ در برخی مناطق مستعد وزش باد شدید و گرد و خاک همراه با سامانه بارشی دور از انتظار نیست.

همچنین طی سه روز آینده در شمال شرق و نوار شرقی کشور به ویژه منطقه زابل شرق نواحی مرکزی ایران و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و شرقی در برخی ساعات وزش باد شدید گاهی گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

امروز خلیج فارس و تنگه هرمز و طی ۵ روز آینده شرق دریای عمان مواج است.

هشدار زرد فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۱۸

نوع مخاطره: رگبار باران رعد و برق وزش باد شدید موقت برخی نقاط گردوخاک در نقاط مستعد بارش تگرگ

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۵: غرب آذربایجان غربی شرق گیلان مازندران قزوین مرکزی قم شمال اصفهان نیمه جنوبی زنجان شمال همدان ارتفاعات استان‌های البرز سمنان تهران و خراسان رضوی.

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۶: آذربایجان غربی نیمه جنوبی آذربایجان شرقی اردبیل کردستان زنجان همدان مرکزی قزوین البرز تهران قم گیلان مازندران شمال اصفهان ارتفاعات استان‌های سمنان و گلستان جنوب سیستان و بلوچستان.

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۷: آذربایجان شرقی اردبیل شرق آذربایجان غربی کردستان زنجان مرکزی همدان قزوین البرز تهران قم گیلان مازندران شمال اصفهان ارتفاعات استان‌های سمنان و گلستان جنوب سیستان و بلوچستان.

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۱۸: آذربایجان شرقی آذربایجان غربی اردبیل گیلان مازندران ارتفاعات استان‌های زنجان همدان مرکزی البرز قزوین تهران و کرمان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر احتمال جاری شدن روان آب وزش باد نسبتاً شدید صاعقه احتمال تگرگ لغزندگی بویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرهای بین شهری عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی در ساعات بعدازظهر پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی بویژه در ساعات بعدازظهر خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع اطمینان از استحکام سازه‌های موقت لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی.

هشدار زرد افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

زمان پایان: اوایل وقت سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۵

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد در محدوده ۲۲ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا ۱.۵ متر در مناطق ساحلی و بویژه دور از ساحل.

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۵: غرب دریای عمان و مناطق دور از ساحل استان خوزستان.

اثر مخاطره: خطر غرق‌شدن شناگران پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی اختلال در ترددها و فعالیت دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک قایق‌های صیادی و نیمه‌سنگین و سنگین اختلال در فعالیت سکوهای نفتی.

توصیه: منع شنا منع فعالیت‌های تفریحی و شیلاتی اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و سنگین اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده‌باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.