گره گشایی دولت سیزدهم از مشکل اینترنت با توسعه فیبرنوری

گره گشایی دولت سیزدهم از مشکل اینترنت با توسعه فیبرنوری

ایسنا: این روزها دسترسی به شبکه پایدار و پرسرعت برای همه مردم از نان شب هم واجب‌تر شده چرا که کار و زندگی آنها به این خدمت وابسته است. ‌ بنابراین بدیهی بوده که هر وقت شبکه دچار اختلال یا افت سرعت شود مردم کلافه، ناراحت و از آن انتقاد می‌کنند.

کارشناسان و مسئولان حوزه ارتباطات براین باور بودند بیشتر این انتقادات ناشی از شبکه اینترنت اپراتورهای موبایل است؛ شبکه‌ای که فشار زیادی را تحمل می‌کند چون شبکه ارتباطی ثابت خانگی قادر به ارائه خدمات پرسرعت و با کیفیت نیست بنابراین یافتن راه حل و تقویت زیرساخت های ارتباطات با کمک پروژه فیبرنوری از سال های گذشته مورد توجه قرار گرفت.  

با روی کار آمدن دولت سیزدهم نگاه ویژه‌ای بر تحقق و توسعه فیبرنوری به عنوان راه حلی برای برون رفت از شرایط نامناسب اینترنت شد. پروژه فیبرنوری منازل، کسب‌ و کارها ذیل یکی از تکالیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم محسوب می شود و وزارتخانه مذکور در این پروژه مکلف به ایجاد ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری در سراسر کشور شد.

فناوری فیبرنوری پهنای باندی بسیار بالاتر از کابل‌های مسی معمولی دارد و داده‌های صوتی و تصویری را به راحتی با پهنای باند بالا تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال می‌دهد، به همین دلیل است که با گسترش فناوری و نیاز به اینترنت پرسرعت، جایگزینی کابل‌های مسی قدیمی با فیبر نوری به یک ضرورت تبدیل می‌شود.

به دلیل اهمیت این موضوع از سوی دولتمردان از جمله شهید سید ابراهیم رئیسی در طی سه سال گذشته حمایت‌های مالی مناسبی از سوی دولت برای پیشبرد این مهم در نظر گرفته شد که می توان به ایجاد صندوقی برای توسعه فیبرنوری اشاره کرد و به واسطه آن شهر های بسیاری در کشور با کمک شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی از جمله شرکت مخابرات ایران به این فناوری متصل شدند.

به دلیل تأکیدهای بسیار مسئولان دولت سیزدهم بسیاری از کاربران که این فناوری را دریافت و تحت پوشش آن قرار گرفته اند توانسته‌اند به سرعت تا۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه هم دست پیدا کنند مسئله ای که بارها از سوی وزیر ارتباطات به اشاره شد هیچ تکنولوژی حتی اینترنت ماهواره ای نمی‌تواند جای ارتباطات پرسرعت فیبرنوری را بگیرد. 

به طور مثال در آمریکا که ارتباطات ماهواره‌ای هم وجود دارد، کنگره این کشور برای توسعه فیبرنوری منازل آن مبلغی ۴۰ میلیارد دلار تصویب کرد.

از آنجایی که پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها تأثیر بسیاری در آینده ارتباطی کشور دارد تاکنون ۷ و نیم میلیون خانوار یعنی ۲۵ میلیون نفر تحت پوشش این شبکه قرار گرفته اند و  براساس هدف گذاری‌های انجام شده قرار است تا پایان سال میزان پوشش  به ۱۴ میلیون خانوار که یعنی دو سوم کشور تحت پوشش قرار می گیرد، برسد و سال بعد نیز کل شهرهای کشور تحت پوشش قرار می گیرند.  

حال با وجود اینکه دولت سیزدهم روزهای پایانی خود را می گذراند اما تلاش و اقدامات لازم برای پیشبرد این هدف همچنان دنبال می شود به گونه ای که عیسی زارع پور-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در حاشیه جلسه هیأت دولت هفته گذشته اعلام کرد: آخرین وزارت‌خانه‌ای بودیم که رئیس‌جمهور برای بازدید آمدند. در آن بازدید گزارشی درباره فیبر نوری دادیم که رئیس‌جمهور گفتند مساله این شهرهای باقی مانده را هم حل کنید. در حوزه فضایی دستوراتی دادند تا کار با قدرت ادامه یابد.