افزایش ۲۰ درصدی بارش‌ها؛ کدام استان‌ها بیشترین بارش را داشتند؟

افزایش ۲۰ درصدی بارش‌ها؛ کدام استان‌ها بیشترین بارش را داشتند؟

مهر: بارش‌های نیمه نخست خرداد شاخص کلی بارندگی در کشور را ارتقا داده و سبب بهبود و رشد میزان بارش‌ها شده و وضعیت بارشی کشور از منظر کلی مطلوب است و در مقیاس استانی بیشتر استان‌ها وضعیت بارشی مناسبی دارند.

بر اساس آمار تازه منتشر شده از سوی شرکت مدیریت منابع آب میزان بارش‌های از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) تا ۱۱ خرداد به ۲۳۹.۳ میلیمتر رسیده و میزان بارش در مقایسه با دوره بلندمدت ۵۴ ساله که ۲۳۲.۳ میلیمتر بارش داشته‌ایم ۳ درصد رشد داشته است.

میزان بارش‌های از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۱ خرداد در مقایسه با ۱۹۹.۵ میلیمتر سال آبی گذشته (ابتدای مهرماه ۱۴۰۱ تا ۱۱ خرداد ۱۴۰۲) ۲۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

استان سیستان و بلوچستان با آنکه از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۱ خرداد ۱۴۸.۱ میلیمتر دارد اما در هم‌سنجی با مدت مشابه سال آبی گذشته که ۶۸.۷ میلیمتر بارش داشت از بالاترین میزان رشد بارش ۱۱۶ درصدی برخوردار شده است.

۱۳ استان رشد بارش بالایی را تجربه کرده‌اند؛ همچنین استان خراسان رضوی با ۱۶۱.۷ میلیمتر بارش از رشد ۶۵ درصدی نسبت به سال گذشته و استان هرمزگان هم با ۱۶۰ میلیمتر بارش از رشد ۶۵ درصدی نسبت به سال گذشته برخوردار شده است.

استان‌های گیلان با ۷۶۳.۶ میلیمتر و کهگیلویه و بویراحمد با ۷۲۸ میلی‌متر پربارش ترین استان‌های کشور شده‌اند؛ همچنین از مجموع استان‌های کشور تنها ۶ استان نسبت به سال گذشته کاهش بارش دارند.