صدور هشدار هواشناسی برای ۱۹ استان

صدور هشدار هواشناسی برای ۱۹ استان

مهر: پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در برخی مناطق آذربایجان شرقی اردبیل دامنه‌ها و ارتفاعات گیلان و مازندران گلستان خراسان شمالی و فردا دوشنبه در ارتفاعات البرز مرکزی رگبار باران رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد.

روز سه‌شنبه در برخی مناطق آذربایجان غربی اردبیل زنجان قزوین مرکزی قم شمال اصفهان دامنه و ارتفاعات مازندران شمال سمنان ارتفاعات استان‌های البرز تهران و خراسان رضوی و روز چهارشنبه علاوه بر مناطق ذکر شده در برخی مناطق آذربایجان شرقی و جنوب سیستان و بلوچستان به‌ویژه در ساعات بعدازظهر رگبار رعدوبرق وزش باد شدید موقتی و در برخی مناطق گردوخاک پیش‌بینی شده است.

پنجشنبه نیز در برخی مناطق آذربایجان شرقی آذربایجان غربی کردستان زنجان قزوین همدان مرکزی اصفهان یزد البرز تهران شرق گیلان مازندران ارتفاعات البرز مرکزی و جنوب شرق سیستان و بلوچستان رگبار رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد.

طی ۵ روز آینده در شمال شرق نوار شرقی کشور دامنه‌های جنوبی البرز جنوب غرب و مناطقی از مرکز کشور وزش باد شدید و در برخی مناطق احتمال خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

از امروز تا سه‌شنبه دریای خزر خلیج‌فارس تنگه هرمز و دریای عمان مواج خواهد بود.

هشدار فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۷

نوع مخاطره: رگبار باران رعد و برق وزش باد شدید موقت برخی نقاط گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۳: اردبیل نیمه شرقی آذربایجان شرقی دامنه و ارتفاعات استان‌های گیلان مازندران گلستان و خراسان شمالی.

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۴: شمال خراسان شمالی و ارتفاعات مازندران.

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۵: ارتفاعات و دامنه مازندران شمال و غرب آذربایجان غربی مرکزی شرق خراسان شمالی شمال خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های البرز و تهران.

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۶: مازندران نیمه شمالی آذربایجان غربی زنجان غرب قم مرکزی همدان شمال اصفهان دامنه ارتفاعات تهران البرز قزوین و سمنان.

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۷: آذربایجان شرقی آذربایجان غربی کردستان اردبیل شمال کرمانشاه زنجان قزوین همدان مازندران مرکزی قم اصفهان و ارتفاعات استان‌های البرز سمنان تهران کرمان و ارتفاعات و دامنه در گیلان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر احتمال جاری شدن روان آب وزش باد نسبتاً شدید صاعقه احتمال تگرگ لغزندگی بویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرهای بین شهری عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی در ساعات بعدازظهر پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی بویژه در ساعات بعدازظهر خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع اطمینان از استحکام سازه‌های موقت لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی.

هشدار افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۷

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید در نواحی مستعد گرد و خاک

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۳: خوزستان ایلام خراسان شمالی خراسان رضوی خراسان جنوبی شمال سیستان و بلوچستان سمنان گلستان اصفهان قزوین قم شمال مرکزی یزد تهران البرز و شمال شرق کرمان.

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۴: خوزستان شمال سیستان و بلوچستان خراسان جنوبی خراسان رضوی سمنان شمال و شرق اصفهان یزد شمال کرمان مرکزی قم البرز و غرب تهران.

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۵: شمال سیستان و بلوچستان خراسان جنوبی خراسان رضوی سمنان یزد اصفهان و جنوب خوزستان.

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۶: شمال سیستان و بلوچستان شرق خراسان جنوبی و جنوب سمنان کرمانشاه یزد و اصفهان.

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۷: ایلام و غرب خوزستان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد گردوخاک کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر تابلوهای تبلیغاتی داربست‌ها و سازه‌های موقت احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: پرهیز از کویرنوردی احتیاط در تردد جاده‌ای عدم جابجایی با گلایدر و بالگرد اطمینان از استحکام سازه‌های موقت احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی احتیاط در فعالیت‌های عمرانی احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال‌ها بسته نگه داشتن درب سالن‌های پرورش.