تامین ۱.۸ میلیارد دلار ارز در ۲۵ روز نخست امسال

تامین ۱.۸ میلیارد دلار ارز در ۲۵ روز نخست امسال

مهر: به نقل از بانک مرکزی علی سعیدی مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلا گفت: از ابتدای امسال تا ۲۵ فروردین یک میلیارد و ۷۸۸ میلیون دلار ارز برای مصارف چهارگانه (کالاهای اساسی – واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات – ارز اشخاص – ارزهای خدماتی) در مرکز مبادله ارز و طلا تأمین شده است. البته نوع ارزها متنوع بوده اما معادل دلاری آن یک میلیارد و ۷۸۸ میلیون دلار است.

وی اضافه کرد: در این مدت ۳۹۳ میلیون دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی شامل گندم ذرت دانه‌های روغنی و دارو تأمین شده که با نرخ حدود ۲۸,۵۰۰ تومان بوده است. در ۲۵ روز نخست امسال برای نیازهای بازرگانی و واردات مواد اولیه ابزارآلات و ماشین‌آلات ۹۲۳ میلیون دلار ارز با نرخ نیمایی تخصیص داده شد.

به گفته وی ۳۹۶ میلیون دلار ارز اشخاص (واردات از محل صادرات) و ۷۶ میلیون دلار هم ارزهای خدماتی (سرفصل‌های ۶۳ گانه همانند ارز دانشجویان و شرکت‌های هواپیمایی) در ۲۵ روز نخست امسال در مرکز مبادله ارز تأمین شد.

سعیدی درباره حراج سکه و شمش طلا هم گفت: از ۲۷ بهمن ماه سال گذشته که آغاز حراج بوده است تاکنون ۱۶ جلسه حراج شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلا انجام شده که از این طریق ۲۰۸۵ کیلوگرم طلا عرضه شده است. این میزان مربوط به صادرکنندگانی است که برای رفع تعهد صادراتی خود اقدام به عرضه طلا در مرکز مبادله کردند.

مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلا گفت: همچنین در جریان ۹ مرحله حراج‌های سکه طلا درمجموع ۱۱۰ هزار و ۵۲۴ قطعه سکه شامل ۸۰ هزار و ۳۸۳ ربع سکه ۱۶ هزار و۱۳۳ نیم‌سکه و ۱۴ هزار و ۸ قطعه تمام سکه به مشتریان تحویل داده شده است. از دوشنبه هفته جاری حراج سکه از سر گرفته می‌شود و برنامه منظمی برای حراج شمش طلا در سال جاری از سوی مرکز مبادله تدوین شده است.