مساحت مزارع پرورش میگو به ۲۶ هزار هکتار رسید

مساحت مزارع پرورش میگو به ۲۶ هزار هکتار رسید

مهر: سید حسین حسینی رییس سازمان شیلات ایران در رابطه با میزان تولید میگو در سال ۱۴۰۲ اظهار کرد: بهره‌گیری از آب‌های شور و لب شور برای تولید پروتئین با کیفیت و توسعه صادرات آبزیان و محصولات شیلاتی یک راهبرد اساسی در شیلات است. در سال ۱۴۰۲ مساحت مزارع پرورش میگو از ۲۰ هزار هکتار به ۲۶ هزار هکتار رسید و ۱۴ هزار هکتار دیگر در حال ساخت است. کار برق رسانی به ۵ مجتمع پرورش میگو با وسعت ۵ هزار هکتار و با اعتبار هزار میلیارد تومان نیز آغاز شده است.

وی افزود: میزان تولید میگو در سال ۱۴۰۱ حدود ۶۱ هزار تن بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰ (۵۷ هزار و ۷۹۹ تن) حدود ۵ درصد رشد داشت و این رشد می‌توانست در سال ۱۴۰۲ افزایش یابد؛ اما آغاز انتشار بیماری مهلک نکروز حاد هپانوپانکراس (AHPND) در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ موجب شد که راهبرد پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع این بیماری اتخاذ شود تا خسارت کمتری به مزارع وارد و آینده این صنعت در معرض تهدید کمتری قرار گیرد. از این رو در سال ۱۴۰۲ میزان تراکم ذخیره سازی بچه میگو در استخرها کاهش پیدا کرد تا زمینه بروز بیماری در مزارع از بین برود.

وی ادامه داد: این راهبرد مؤثر بود و در سال ۱۴۰۲ میزان تلفات در مزارع به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرد و در پایان فصل ۵۰ هزار تن میگو از مزارع برداشت شد. این نکته را باید در نظر داشت که بروز این بیماری در برخی از کشورها موجب نابودی صنعت پرورش میگو در این کشورها و به محاق رفتن تولید برای چندین سال شد.

رییس سازمان شیلات ایران بیان کرد: راهبرد اساسی دیگری که مورد توجه سازمان شیلات ایران قرار داشته و با بروز این بیماری بر روی آن تاکید بیشتری داریم توسعه مزارع کشت متراکم با الزامات سخت افزاری و نرم افزاری آن است تا این صنعت با کمترین مخاطره توسعه یابد. در این راستا دستورالعمل فنی احداث مزارع کشت متراکم میگو تدوین و ابلاغ شده است و امیدوار هستیم با این شیوه و توسعه سیستم‌های بسته و نیمه بسته پرورش میگو بتوانیم رشد پایدار پرورش میگو را تضمین کنیم.

حسینی درباره پرورش میگو در نوار ساحلی و استفاده از این ظرفیت در سال ۱۴۰۲ خاطرنشان کرد: مطابق مطالعات انجام شده حدود ۲۰۰ هزار هکتار اراضی مناسب پرورش میگو در استان‌های ساحلی جنوب و استان گلستان شناسایی شده است که از این میزان ۹۰ هزار هکتار مطالعه شده ۶۴ هزار هکتار واگذار شده ۲۴ هزار هکتار در اختیار شرکت شهرک‌ها ۲۶ هزار هکتار در حال بهره برداری و ۱۴ هزار هکتار در حال ساخت است.

پرورش ماهی

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره میزان تولید ماهیان آب شیرین از قبیل قزل‌آلا کپور ماهیان در مزارع و منابع آبی گفت: بر اساس گزارشات دریافت شده میزان تولید این ماهیان در سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۵۶۰ هزار تن است که نسبت به سال ۱۴۰۱ از ۱۰ درصد رشد برخوردار است این در حالی است که بسیاری از مزارع کشور از خشکسالی رنج می‌برند و الزاماً باید با آب کمتر ادامه تولید دهند. برای این منظور توسعه بکارگیری از فناوری‌هایی مانند نانو حباب سازها ضروری است که در سال ۱۴۰۲ استفاده از این ادوات در مزارع به صورت الگویی انجام شد و در سال ۱۴۰۳ نیز ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر در سال ۱۴۰۲ وقوع سیلاب‌های فصلی ناشی از تغییرات اقلیمی به زیر ساخت و میزان تولید در مزارع نیز آسیب زیادی را وارد نمود که بر اساس گزارش‌های رسمی نزدیک به ده هزار تن پرواری در مزارع به دلیل سیلاب‌های تابستانه و بهاره تلف شدند.

صید ۴۲۰ هزار تن ماهی در سال ۱۴۰۲

وی در خصوص وضعیت صید و صیادی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته و صیادی در آب‌های دور تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱ میزان صید آبزیان حدود ۷۵۱ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه در سال‌های گذشته حدود ۷ درصد رشد داشت. در این سال میزان برداشت از آب‌های شمال کشور ۳۲ هزار و ۵۱۵ تن و از آب‌های جنوب کشور ۷۱۸ هزار و ۳۰۷ تن بوده که به ترتیب نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۹ و ۷ درصد رشد داشته‌اند.

حسینی توضیح داد: میزان برداشت از آب‌های دور در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۹۴ هزار تن بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۷ درصد رشد داشته است. این میزان بیش از ۲۵ درصد از کل صید کشور با ارزش گردش مالی بیش از ۶۰۰ میلیون دلار را شامل می‌شود.

وی تاکید کرد: از مهمترین اقدامات انجام شده در این بخش واریز حق عضویت کمیسیون تون‌ماهیان اقیانوس هند (IOTC) بالغ بر ۲ میلیون دلار پس از ۱۶ سال و هماهنگی لازم با کمیسیون تون‌ماهیان اقیانوس هند برای دفاع از منافع ملی کشور ارائه آموزش‌های تخصصی لازم به جامعه صیادی ذیربط مدیریت بهینه ناوگان صیادی تون‌ماهیان در آب‌های ساحلی و فراساحلی است.

رییس سازمان شیلات ایران ادامه داد: در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ میزان صید آبزیان کشور بیش از ۴۲۰ هزار تن برآورد شده که ۲۳ هزار تن آن مربوط به آب‌های شمال و ۳۹۷ هزار تن آن مربوط به آب‌های جنوب کشور است.

وی در رابطه با صید فانوس‌ماهیان با شناورهای ترال در سال ۱۴۰۲ گفت: ظرفیت بهره برداری از ذخایر ارزشمند فانوس ماهیان در صیدگاه آب‌های عمیق دریای عمان از پتانسیل‌های مناسب برای افزایش تولید و قطع وابستگی به واردات آرد ماهی است که در هدف گذاری‌های کمی و کیفی سازمان مورد توجه است اما فعالیت ناوگان صیادی موردنظر به دلایل مختلف ناشی از تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی و حساسیت‌های غیرمنطقی ایجاد شده از ابتدای آذر ماه ۱۳۹۹ تاکنون متوقف بوده است.

رشد ۱۵ درصدی صادرات

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص میزان صادرات محصولات شیلاتی در سال ۱۴۰۲ در مقایسه با سال گذشته عنوان کرد: مقدار صادرات آبزیان و محصولات شیلاتی در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۲ حدود ۵ هزار و ۱۸۶ تن به ارزش ۶۲۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۵ و ۷.۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.

حسینی در زمینه پرورش ماهی در قفس گفت: بیش از ۴۰ هزار تن پروانه بهره برداری برای پرورش ماهی در قفس در آب‌های شمالی و جنوبی کشور صادر شده است و در دو سال اخیر به توسعه تکثیر ماهیان دریایی توجه بیشتری شده است و شش مرکز تکثیر و نرسری ماهیان دریایی آماده بهره برداری هستند که بیش از ۲۰۰۰ مولد را نگهداری می‌کنند و با فعالیت این واحدها تأمین بچه ماهی با سهولت بیشتری صورت خواهد پذیرفت.

وی افزود: راه اندازی و شروع به کار ۲ مگاپروژه جدید با ظرفیت ۱۰ هزار تن افزایش قفس‌های مستقر در دریا از ۱۳۳ قفس به ۳۵۶ قفس موفقیت در تولید و خوداتکایی ۸۵ درصدی در تجهیزات قفس و بازطراحی و ساخت قفس‌های غوطه ور پرورش ماهی در دریا (TLC) توسط دانشگاه امام حسین (ع) از دیگر اقدامات زیر ساختی انجام شده در زمینه توسعه پرورش ماهی در قفس است.

حسینی با اشاره به میزان سرمایه گذاری در سال گذشته تصریح کرد: حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در فعالیت‌های شیلاتی در سال ۱۴۰۲ صورت گرفت که ۹۰ درصد این اعتبارات آورده بخش خصوصی بوده است و سازمان شیلات ایران در سال جاری نیز با جذب مشارکت‌های مردمی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در راستای تحقق شعار سال و همچنین اهداف برنامه هفتم توسعه کشور گام خواهد برداشت.