کالاهای فناورانه باید استاندارد اروپا را اخذ کنند

کالاهای فناورانه باید استاندارد اروپا را اخذ کنند

مهر: سیدمجتبی خیام‌نکویی رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی (تات) در حاشیه نشست مشترک با رئیس صندوق نوآوری که با هدف بررسی وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک ملی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد حوزه امنیت غذایی را مستعد یک تحول بزرگ دانست و گفت: مؤلفه‌های این تحول بزرگ در دولت سیزدهم فراهم شده است و به یک همت قوی برای تحقق این موضوع نیازمندیم.

وی افزود: حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی از اولویت‌های وزارت متبوع است و در همین راستا به دنبال مبنای قانونی برای حمایت از این شرکت‌ها هستیم.

رئیس سازمان تات گفت: پارک ملی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی به چشم‌انداز و رسمیتی دو ساله دست یافته و در حوزه‌ی دانش‌بنیان‌های کشاورزی سهم بارزی داشته است.

خیام‌نکویی با اشاره به ظرفیت خوب پارک ملی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی گفت: این پارک ظرفیت استقرار ۲۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان را دارد. همچنین پتانسیل عظیمی بین اعضای هیأت علمی بخش کشاورزی وجود دارد و شرکت‌های دانش‌بنیان محفل مناسبی برای حضور و فعالیت اعضای هیأت علمی بخش کشاورزی محسوب می‌شوند.

وی مشارکت و همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان بخش خصوصی در راستای تولید بذر و واکسن را از جمله برنامه‌های سازمان تات دانست و گفت: راهبرد سازمان تات و مؤسسه‌های تحقیقاتی حمایت و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان و بهره‌گیری از ظرفیت ترویج و شبکه‌های ترویجی مؤسسه‌های آموزش و ترویج برای حمایت از این شرکت‌هاست.

رئیس سازمان تات با بیان این که شرکت‌های دانش‌بنیان با دو چالش عمده مجوز و بازار روبرو هستند گفت: حداقلِ بازار شرکت‌های دانش‌بنیان را باید به صورت منطقه‌ای ببینیم و برای تحقق این موضوع کالاهای فناورانه باید استاندارد اروپا را اخذ کنند و امکان حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های بین‌المللی فراهم شود.

وی تصریح کرد: همچنین می‌توانیم متولی برگزاری یک رویداد بین‌المللی در این حوزه باشیم و از کشورهای منطقه برای حضور در این رویداد دعوت کنیم تا از نزدیک با دستاوردها و توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه کشاورزی آشنا شوند و بازاریابی در سطح بین‌الملل برای این شرکت‌ها داشته باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: با انجام این دست اقدامات تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه کشاورزی رشد قابل ملاحظه‌ای پیدا خواهد کرد و تحول چشمگیری در بخش کشاورزی را شاهد خواهیم بود که آثار مثبت فراوانی برای کشور به همراه خواهد داشت.

خیام‌نکویی خاطرنشان کرد: نوآوری و خلاقیت در برنامه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان باید به گونه‌ای باشد که ثروتی برای کشور به وجود آورد و ایده‌ها و نوآوری‌هایی که منجر به ایجاد رقابت سالم و افزایش کیفیت تولیدات محصولات کشاورزی شوند.