عملکرد مجید عشقی در سازمان بورس چگونه بود؟

عملکرد مجید عشقی در سازمان بورس چگونه بود؟

نوید رجایی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان این‌که اگر نگاهی به عملکرد آقای عشقی داشته باشیم یک سری انتقادهای جدی به عملکرد ایشان وارد بوده که بعضی از این موارد درست و برخی دیگر نادرست است گفت: یکی از باورهای اشتباهی که عموم مردم دارند این است که سازمان و در رأس آن رئیس باید متولی افزایش قیمت سهام باشد و همواره زمانی که بازار قرمز شد با دستور از بازار حمایت کند تا بازار سبز شود.

رجایی افزود: اگر نگاهی به عملکرد بازار سهام داشته باشیم وضعیت فعلی ناشی از سیاست‌های کلان است و زمانی که نرخ بهره به بیش از ۳۰ درصد رسیده شاید انتقادها از رئیس سازمان بورس کمی منصفانه نباشد. از سوی دیگر بازاری خوب است که شفاف باشد و اگر نگاهی به بازارهای مالی دنیا داشته باشیم اولین رکن هر بازاری شفافیت است که باعث می‌شود فساد شیب نزولی به خود بگیرد. اما اگر در این چند ماه به بازار نگاهی داشته باشیم همواره نامه‌ها و جلساتی رخ داده و بازار شروع به ریزش کرده و بعد چند وقت از نامه رونمایی شده و این عامل می‌توان یاس و دلسردی را در میان سرمایه گذاران به وجود آورد.

رجایی به بحث دامنه نوسان اشاره کرده و افزود: از سوی دیگر در اکثر کشورهای دنیا مشاهده می‌کنیم که دامنه نوسان وجود ندارد و زمانی که آقای عشقی آمد وعده‌هایی در خصوص افزایش دامنه نوسان دادند که متأسفانه نه تنها عملی نشد بلکه در حال حاضر یک بی نظمی خاصی در بازار مشاهده می‌شود و این پریشانی یک نقطه ضعف بزرگ در این زمینه به حساب می‌آید. همچنین چندباری اعلام شد که اسامی متخلفین افشا خواهد شد که باز از وعده‌هایی بود که برخلاف وعده بود. در هر صورت عملکرد آقای عشقی در سطح متوسط بود.