توسعه همکاری‌های نفتی ایران و عراق با توجه به تحریم‌ها

توسعه همکاری‌های نفتی ایران و عراق با توجه به تحریم‌ها

مهر: به نقل از وزارت نفت جلیل سالاری معاون وزیر نفت در امور پالایش در دیدار با حامد یونس الزوبعی معاون پالایش وزیر نفت عراق که به میزبانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برگزار شد گفت: دستاوردهای صنعت نفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی و خودکفایی در صنعت نفت و پالایش سبب شده است امروز در شرایطی قرار گیریم که در مجموعه پالایشگاه‌ها نزدیک به ۸۰ تا ۹۰ درصد تجهیزات و کالاها در داخل کشور ساخته و صفر تا ۱۰۰ کارهای مهندسی طراحی و دانش فنی موردنیاز واحدهای پالایشی بومی‌سازی شود.

معاون وزیر نفت در امور پالایش با تأکید بر اینکه در دولت سیزدهم تمرکز را بر این گذاشتیم که در بین کشورهای همسایه و دوست به‌ویژه مجموعه کشورهای مسلمان همکاری و توافق‌هایی داشته باشیم گفت: طی سفر جواد اوجی وزیر نفت به عراق توافق‌هایی بین دو کشور شد که به مرحله اجرا برسند. همکاری‌هایی نیز با کشورهای آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا داشتیم و پالایشگاه بزرگ «ال‌پالیتو» را با فناوری و تجهیزات ایرانی تجهیز و تعمیر کردیم.

وی ابراز امیدواری کرد که بتوان در حوزه نوسازی و بازسازی پالایشگاه‌ها نیز در بخش تعمیرات کالاهای موردنیاز کاتالیست و موادشیمیایی از توان متخصصان ایرانی استفاده و به توافق‌های مطلوبی با عراق دست یافت.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با اشاره به اینکه پیش از این قرار بود نفت خام بصره را در پالایشگاه آبادان فراورش کنیم و محصول را تهاتر کنیم مقدمات آن انجام شد اما اجرایی نشد افزود: البته ما خودمان تلاش کردیم که این پالایشگاه را توسعه دهیم و بزرگترین واحد تقطیر خاورمیانه در پالایشگاه آبادان را راه‌اندازی کردیم.

سالاری بیان کرد: در بخش انتقال و توزیع فرآورده با نزدیک به ۱۳ هزار لیتر ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده و نزدیک به ۱۴ هزار کیلومتر خط لوله توانمندی‌های لازم را داریم اما از آنجا که فرآیند ما امروز قیمت‌گذاری به‌صورت تکلیفی و یارانه‌ای است یک سامانه بزرگ هوشمند داریم که مدیریت مصرف در کشور را از این طریق انجام می‌دهیم.

وی گفت: ما همچنین در طول سال‌های گذشته سی‌ان‌جی را در کشور توسعه دادیم و با توجه به اینکه بخشی از سبد سوخت ما در حوزه حمل‌ونقل را این حامل انرژی تشکیل می‌دهد در زمینه توسعه این صنعت و صنایع زیرمجموعه آن به خودکفایی رسیدیم و امروز بیشتر تجهیزات موردنیاز آن در ایران بومی‌سازی شده است و در زمینه عرضه و نظام عرضه نیز می‌توانیم با عراق مشارکت و همکاری داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی همچنین با اشاره به ساخت بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ جایگاه عرضه سی‌ان‌جی در کشور و تبدیل نزدیک به ۴ میلیون خودرو در ناوگان حمل و نقل کشور و گسترش کارگاه‌های تبدیل در کشور این حوزه‌ها را از دیگر ظرفیت‌های همکاری ایران و عراق برشمرد و گفت: ما در بخش تولید کاتالیست‌های موردنیاز صنعت پالایش و تولید مواد شیمیایی بومی‌سازی کردیم و امروزه در حال رقابت با خارجی‌ها هستیم و در این حوزه می‌توانیم به دیگر کشورها خدمات ارائه دهیم.

سالاری با اشاره به اینکه ایران و عراق با تحریم روبه‌رو هستند و باید با همکاری قدرتشان را در صنایع افزایش دهند افزود: با ایجاد دفاتری در دو کشور در حوزه نیازمندی‌های دو طرف و تبادل اطلاعات در صنایع نفت می‌توان از ظرفیت‌های داخلی یکدیگر و همکاری‌های مستمر بهره‌مند شد. همانطور که خدماتی را برای پالایشگاه‌های سوریه در نظر گرفتیم می‌توانیم این ظرفیت‌ها را در عراق نیز عملیاتی کنیم.