الزام بهره‌مندی از تکنولوژی در صنعت

الزام بهره‌مندی از تکنولوژی در صنعت

مهر: حسین دهقان رییس بنیاد مستضعفان از بی توجهی برخی مدیران عالی کشور به بحث نوآوری انتقاد کرد و گفت: هیچ سازمان یا مؤسسه اقتصادی بدون نوآوری آینده‌ای نخواهد داشت و بحث تکنولوژی حتماً باید در درون صنعت مورد توجه قرار گیرد.

دهقان با اشاره به اهمیت ترسیم جایگاه هر صنعت در بازار آزاد افزود: اگر جایگاه خود را در بازار هر محصول پیدا نکنیم فقط منابع را تلف کرده‌ایم و همه تجهیز سازمان باید با توجه به این اصل برنامه‌ریزی شود.

رییس بنیاد مستضعفان پیش‌بینی کنندگان آینده تکنولوژی در هر صنعت را پیشران‌های آن صنعت خواند و تصریح کرد: همه پیشتازان صنایع مختلف نوآوران آن صنعت هستند. در چند دهه گذشته سهم دانش در محصول نسبت به سهم مواد اولیه رشد بسیار قابل توجهی یافته است و همه ابعاد صنعت در حال هوشمند شدن است و اگر هوشمند شدن را نپذیریم به تبع عقب افتادگی را پذیرفته‌ایم.

حسین دهقان با اشاره به اهمیت حضور بنگاه‌های بزرگ اقتصادی در پرداختن به تکنولوژی‌های نو گفت: باید بنیاد مستضعفان ظرفیت‌های نوآورانه خارج از خود را بشناسد و با آنها شراکت کند تا هم بنگاه‌های کوچک رشد کنند و هم صنایع بنیاد بروز و پیشرو شوند. ما باید قابلیت‌های سازمانی خود را برای پذیرش تحولات صنعتی آینده بالا ببریم.

دهقان با تاکید بر اینکه بنیاد بنا ندارد با بخش خصوصی رقابت کند افزود: در هر صنعتی که دیگران می‌توانند فعالیت کنند بنیاد مبنای رقابت ندارد بلکه به دنبال ایجاد برند برای رقابت در بازارهای جهانی است. برای رسیدن به چنین آرمان بزرگی باید تمام ظرفیت بنگاه‌های کوچک‌تر را به کار بگیریم تا ثروت در سطح ملی خلق کنیم نه سطحشان خرد و سازمانی.

وی با اشاره به اهمیت بحث تحقیق و توسعه در شرکت‌ها گفت: توسعه سازمانی مقدم بر توسعه محصول و کالاست و تا زمانی که مدیران بزرگ فکر نکنند رقابت در سطح جهانی ممکن نیست. اگر مدیری بتواند افراد مناسب را در جای مناسب بگذارد و ایده‌های نخبگان را عملیاتی کند آنگاه می‌توان گفت مهمترین توسعه یعنی توسعه سازمانی رخ داده است.

دهقان عقب ماندگی را ناشی از رضایت به وضعیت موجود دانست و گفت: اگر پیشتازی ما روزانه مورد توجه قرار نگیرید قطعاً بزودی عقب افتادگی در رقابت به وجود خواهد آمد. لذا باید در استفاده از فناوری‌ها پیشتاز باشیم اما به شرطی که این موضوع به گران کردن سرمایه‌گذاری منجر نشود. بنیاد مستضعفان تلاش می‌کند با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت هوشمندانه به صورت یک کل واحد و مجهز به هوش مصنوعی اداره شود.

رییس بنیاد مستضعفان در پایان تاکید کرد که این بنیاد از مجموعه استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیانی که در داخل و خارج کشور به مجموعه اهداف سازمانی بنیاد مستضعفان کمک کنند حمایت خواهد کرد.