پرداخت ۱۷۶ همت وام ازدواج و فرزند در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۲

پرداخت ۱۷۶ همت وام ازدواج و فرزند در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۲

مهر: به نقل از بانک مرکزی شبکه بانکی در راستای اجرایی شدن قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت از طی ۱۰ ماهه سال جاری ۱۷۶ همت تسهیلات ازداج و فرزند اوری به یک میلیون و ۲۹۹ هزار و ۲۵۵ متقاضی پرداخت کرده است که میزان پرداخت تسهیلات ازدواج در این مدت بیش از ۳ برابر کل تسهیلات پرداختی درسال ۹۹ است.

پرداخت ۱۷۶ همت وام ازدواج و فرزند در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۲

قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بر اساس اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی پس از موافقت مجلس با اجرای آزمایشی آن به مدت ۷ سال در دهم آبان ۱۴۰۰ به تأیید شورای نگهبان رسید. بر اساس این قانون پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزند تکالیف قانونی است که هر ساله در قانون بودجه بر عهده شبکه بانکی قرار می‌گیرد.

ماده (۶۸) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مطابق با مفاد قوانین بودجه سنواتی درخصوص پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه می‌باشد و در راستای ماده (۱۰) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تسهیلات فرزندتوسط شبکه بانکی پرداخت می‌شود.

در همین راستا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با کمک سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط سامانه‌ای را طراحی و ارائه کرده اند تا با اعطای وام ازدواج و فرزند از طریق بانک‌های عامل نسبت به انجام تکالیف قانونی و مسئولیت اجتماعی خود در این زمینه اقدام کنند.

سامانه مزبور که جهت ارائه تسهیلات ازدواج به متقاضیان آن می‌باشد سامانه وام ازدواج و فرزند نام داشته و متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج می‌توانند از طریق این سامانه به نشانی اینترنتی ve.cbi.ir به صورت غیر حضوری و آنلاین برای دریافت وام ازدواج اقدام کنند.

پرداخت ۳۸ همت وام فرزند در ۱۰ ماهه امسال

براساس تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مقرر شده است برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۰ به بعد به دنیا آمده اند تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری تعلق گیرد و ترتیب تولد در میزان تسهیلات اعطایی لحاظ شود. بند قانونی یاد شده در راستای ماده (۱۰) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت می‌باشد که به همراه آئین نامه مربوطه به شبکه بانکی ارسال شده است.

(میلیارد ریال)

عنوان سال

۱۳۹۹

۱۴۰۰

۱۴۰۱

از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاپایان دیماه

تسهیلات فرزندآوری

۰۷۲, ۳۳۴

۵۳۴, ۳۸۵

پ

لازم به ذکر است سامانه تسهیلات قرض الحسنه فرزند از تاریخ ۳۱/‏۰۱/‏۱۴۰۱‬ راه اندازی و ثبت نام و پرداخت تسهیلات به متقاضیان از طریق سامانه مذکور در حال انجام می‌باشد. از تاریخ ۳۱/‏۰۱/‏۱۴۰۱‬ لغایت ۲۹/۱۲‏‏‏‏‏/۱۴۰۱ تعداد ۸۲۵.۵۳۱ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند به مبلغ ۳۳۴.۰۷۲ میلیارد ریال به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است. از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا تاریخ ۳۰/‏۱۰/‏۱۴۰۲‬ تعداد ۶۲۲.۶۸۴ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به مبلغ ۳۸۵.۵۳۴ میلیارد ریال به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است.

‏‏‏همچنین بر اساس تبصره (۱۶) قانون بودجه سالجاری مقرر شده تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن (بنا به درخواست خانواده) برای خانواده‌های فاقد مسکن که در سال ۱۳۹۹ به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر شده یا می‌شوند تعلق یابد که بند یاد شده مطابق مفاد ماده (۶۹) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت می‌باشد و به همراه آئین نامه مربوطه به شبکه بانکی ابلاغ شده است. که طی سال ۱۴۰۱ مبلغ ۳.۳۵۳ میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شده است. همچنین در سال ۱۴۰۲ تا پایان دی ماه تعداد ۲.۲۵۲ فقره تسهیلات بالغ بر ۴.۳۹۱ میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شده است.

(میلیارد ریال)

عنوان سال

۱۳۹۹

۱۴۰۰

۱۴۰۱

از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاپایان دیماه

تسهیلات ودیعه خرید و یا ساخت مسکن فرزند سوم و یا بیشتر

۳۵۳, ۳

۳۹۱, ۴

‏‏‏‏‏انجام مسئولیت اجتماعی بانک‌ها در تسهیل سنت ازدواج / بیش از ۱۳۸ همت وام ازدواج تا پایان دی ماه پرداخت شد

در راستای اجرای قوانین بودجه سنواتی و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ابلاغ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در ابتدای سال صورت گرفته و از ابتدای سالجاری تاکنون بخش اعتباری بانک مرکزی به صورت ساعت به ساعت بر سامانه تسهیلات مزبور رصد و نظارت داشته است به نحوی که در تمامی استان‌ها و شهرستان‌های کشور همواره ۷ بانک فعال جهت ثبت نام متقاضیان در سامانه وجود داشته باشد.

با عنایت به تأکیدات ریاست محترم جمهور بر اولویت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و لزوم تسهیل و تسریع در تعیین تکلیف متقاضیان در صف بانک‌ها “بسته نظارتی‏‏‏- اعتباری تسهیل و تسریع در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج” در تاریخ ۲۰/‏۰۳/‏۱۴۰۲‬ تدوین و به بانک‌های عامل ابلاغ شده و هر دوهفته بر اجرای آن نظارت و درصورت مشاهده عقب ماندگی در اعطای تسهیلات مزبور از سوی بانک‌های عامل به بانک‌های عامل با عملکرد ضعیف‌تر تذکر داده شده است

میزان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداختی از سوی شبکه بانکی طی سال ۱۴۰۰ به تعداد ۹۲۴.۴۵۴ فقره و به مبلغ ۸۰۰.۸۵۵ میلیاردریال بوده است که از این تعداد تسهیلات تعداد ۲۲۶.۶۶۸ فقره تسهیلات به زوجه‌های کمتر از ۲۳ سال و تعداد ۱۲۱.۰۰۰ فقره تسهیلات به زوج‌های کمتر ۲۵ سال توسط شبکه بانکی پرداخت شده است.

(میلیارد ریال)

عنوان سال

۱۳۹۹

۱۴۰۰

۱۴۰۱

از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاپایان دیماه

تسهیلات ازدواج

۰۳۱, ۴۳۰

۸۵۵, ۸۰۰

۸۳۳, ۲۳۸, ۱

۸۹۶, ۳۸۱, ۱

میزان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداختی از سوی شبکه بانکی طی سال ۱۴۰۱ به تعداد ۸۹۶.۳۰۰ فقره و به مبلغ ۱.۲۳۸.۸۳۳ میلیاردریال بوده است که از این تعداد تسهیلات تعداد ۲۰۸.۳۷۵ فقره تسهیلات به زوجه‌های کمتر از ۲۳ سال و تعداد ۱۰۹.۵۳۴ فقره تسهیلات به زوج‌های کمتر ۲۵ سال توسط شبکه بانکی پرداخت شده است.

از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا تاریخ ۳۰/‏۱۰/‏۱۴۰۲‬ تعداد ۶۷۶.۵۷۱ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به مبلغ ۱.۳۸۱.۸۹۶ میلیارد ریال به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است. از این تعداد تسهیلات تعداد ۱۷۰.۵۷۲ فقره تسهیلات به زوجه‌های کمتر از ۲۳ سال و تعداد ۱۰۲.۰۳۸ فقره تسهیلات به زوج‌های کمتر ۲۵ سال توسط شبکه بانکی پرداخت شده است.

همچنین بنابر دستور ریاست محترم جمهوری و تاکید رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر تسریع اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و فرزند و لزوم کاهش صف متقاضیان در یافت این تسهیلات اخیر نیز بانک مرکزی تمهیداتی اندیشید که علاوه بر اعطای تسهیلات سهمیه‌های ابلاغی بانک‌های عامل به منظور کاهش متقاضیان در صف نسبت به پرداخت ۱۲۵ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و ۱۱۰ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه فرزند مازاد بر سهمیه‌های قبلی تا پایان سال جاری اقدام کنند.
همچنین در طرح جدید بانک مرکزی بانک‌های قرض الحسنه مهر و رسالت نیز که در سال جاری عامل پرداخت این نوع تسهیلات نبودند نیز در سامانه ازدواج و فرزند بانک مرکزی فعال شده و امکان ثبت نام متقاضیان در این دو بانک نیز فراهم شده است

لازم به ذکر است بانک مرکزی به منظور تسهیل در دسترسی متقاضیان تسهیلات ازدواج وفرزند اوری سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری در راستای اجرای ماده (۱۰) «قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» از ابتدای اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ را راه اندازی و بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی از محل منابع پس انداز و جاری قرض الحسنه شبکه بانکی حسب دستورالعمل مربوطه اقدام به پرداخت تسهیلات یاد شده می‌کنند.

این سامانه با هدف سهولت در ثبت درخواست برای متقاضیان و تمرکز ثبت نام متقاضیان در یک سامانه راه‌اندازی شده و امکان هویت سنجی متقاضیان و استعلامات مورد نیاز از جمله رابطه والد فرزندی به صورت برخط تسریع در پرداخت تسهیلات و کاهش میانگین زمان انتظار جلوگیری از اخذ چندین باره تسهیلات توسط متقاضیان و امکان نظارت لحظه‌ای بانک مرکزی بر شبکه بانکی در اعطای تسهیلات را فراهم می‌کند.

متقاضیان برای تقاضای این تسهیلات در ابتدا باید با مراجعه به این سامانه به آدرس https://ve.cbi.ir/VC/DefaultVC.aspx ثبت نام خود را انجام داده و کد رهگیری اخذ کنند. سپس نسبت به انتخاب بانک و شعبه دلخواه از لیست شعب مجاز اقدام کنند. پس از تأیید شعبه انتخابی متقاضی توسط بانک عامل متقاضیان با مراجعه به شعبه و تکمیل مدارک نسبت به دریافت تسهیلات اقدام می‌کنند.

تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۰ به بعد به دنیا آمده اند به ازای فرزند اول ۲۰۰ میلیون ریال و به ازای فرزند دوم ۴۰۰ میلیون ریال و به ازای فرزند سوم ۶۰۰ میلیون ریال و به ازای فرزند چهارم ۸۰۰ میلیون ریال و به ازای فرزند پنج به بعد ۱.۰۰۰ میلیون ریال است.