ثبات قیمت در بازار کالاهای اساسی+جدول

ثبات قیمت در بازار کالاهای اساسی+جدول

مهر: رصد بازار برخی کالاهای اساسی در بعضی فروشگاه‌های زنجیره‌ای انجام شد. طی ۹ ماه نخست سال تقریباً ۲۰۰ کد تعرفه از دریافت ارز ترجیحی خارج شد و در فهرست کالاهایی با ارز نیمایی قرار گرفت. البته یک استثنا در حوزه حبوبات اتفاق افتاد که به دلیل چالش در بازار دوباره از تالار دو به یک بازگشت.

هفته اول دی ۱۴۰۲ اعلام شد حبوبات از تالار اول به دوم رفت اما پس از حدود یک هفته به دستور وزیر جهاد کشاورزی به تالار اول بازگشت. معمولاً نرخ کالاهای بسته بندی شده نسبت به فروش فله‌ای آن بالاتر است زیرا هزینه کاغذ چاپ و… قیمت تمام شده را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال حبوبات فله‌ای نسبت به نوع بسته بندی ارزان‌تر است. اما انتقال این کالا از تالار اول به دوم سبب شد تا قیمت آن افزایشی شود و مثلاً قیمت لوبیا سفید از ۸۳ هزار تومان به ۹۱ هزار تومان برسد. در ادامه با برگشت این کالا به تالار اول نرخ این محصول ۸۹ هزار تومان شد. رصد روز گذشته نشان داد نرخ آن دوباره افزایشی شده و برخی خرده فروشی‌های سطح هر کیلو گرم لوبیا سفید فله‌ای را به مبلغ ۹۶ هزار تومان به فروش می‌رسانند. این افزایش برای سایر حبوبات هم بوده همان گونه که سال گذشته نیز در نیمه دوم خرده فروش‌ها مبادرت به افزایش قیمت این محصول پروتئینی کردند.

گفتنی است؛ با وجود افزایش هر کیلو گرم حبوبات به شکل فله‌ای باز هم نسبت به قیمت بسته بندی آن ارزان‌تر است. شاید همین امر سبب شده تا فروشندگان در این بخش در مقاطع زمانی مختلف نرخ محصولات را افزایش دهند.

همچنین در سطح فروشگاه‌های پروتئین فروشی هر کیلو گرم گوشت مرغ گرم ۸۷ هزار تومان و گوشت مرغ منجمد در فروشگاه‌های زنجیره‌ای ۶۵ هزار تومان به فروش می‌رسد. در ادامه قیمت برخی کالاهای اساسی در بسته بندی فروشگاهی می‌آید (تمام قیمت‌ها به هزار تومان است).

قیمت کالاهای اساسی

کالای اساسیقیمت هفته جاریقیمت هفته گذشته
گوشت ران مرغ بسته بندی فروشگاهی (۱.۶ کیلو گرم)۲۱۲.۸۰۰۲۱۲.۸۰۰
گوشت سینه مرغ با بازو بسته بندی فروشگاهی (۱.۶ کیلو گرم)۲۴۰
مرغ کامل (۱.۴ کیلو گرم)۱۱۲
تن ماهی ۱۵۰ گرمی۷۹.۹۰۰۷۹.۹۰۰
تخم مرغ (شانه ۳۰ عددی)۱۱۲-۱۱۸.۶۵۰۱۱۲-۱۱۸.۶۵۰
شیر بطری کم چرب۲۶۲۶
شیر بطری پر چرب۲۷۲۷
پنیر سفید ۴۰۰ گرمی۴۴.۴۰۰۴۴.۴۰۰
کره ۵۰ گرمی۱۸.۵۰۰۱۸.۵۰۰
ماست پر چرب (دو کیلویی)۶۵۶۵
خامه ۲۰۰ گرمی۳۲.۵۰۰۳۲.۵۰۰
شکر (یک کیلو گرم) -فله‌ای و بسته بندی۲۸-۳۴۲۸-۳۲
قند (۷۰۰ گرم)۳۶.۵۰۰۳۶.۵۰۰
برنج هندی (۵ کیلو گرم)۲۶۰۲۶۰
گوشت چرخ کرده (یک کیلو گرم)۲۷۵-۳۴۲۲۷۵-۳۴۲
ماکارونی ۵۰۰ گرمی قطر ۱.۵۱۹۱۹
ماکارونی ۷۰۰ گرمی قطر ۱.۵۲۷۲۷
رب گوجه فرنگی (قوطی ۸۰۰ گرمی)۵۴.۹۵۰۵۴.۹۵۰
روغن نیمه جامد ۴ کیلویی۲۶۱.۷۰۰۲۶۱.۷۰۰
روغن آفتابگردان ۱.۵ لیتری (سرخ کردنی)۹۱.۹۰۰۹۱.۹۰۰
روغن آفتابگردان ۱.۸ لیتری (پخت و پز)۹۷.۹۰۰۹۷.۹۰۰
نخود (۹۰۰ گرم)۱۰۱.۹۰۰۱۰۱.۹۰۰
لپه (۹۰۰ گرم)۸۴.۹۰۰۸۴.۹۰۰
عدس (۹۰۰ گرم)۹۴.۹۰۰۹۴.۹۰۰
لوبیا چیتی (۹۰۰ گرم)۱۲۲.۹۰۰۱۲۲.۹۰۰
لوبیا قرمز (۹۰۰ گرم)۱۰۹.۹۰۰۱۰۹.۹۰۰
لوبیا سفید (۹۰۰ گرم)۱۱۴۱۱۴

گفتنی است؛ در میادین و بازارهای میوه و تره بار مواد پروتئینی ۵۶ درصد حبوبات ۲۴ درصد غلات ۲۰ درصد مرغ ۱۰ درصد تخم مرغ ۸ درصد قند ۱۴ درصد و شکر ۱۴ درصد ارزان‌تر از سطح شهر است. کنسرو ماهی در این سبد غذایی وجود ندارد زیرا به گفته رئیس انجمن کنسرو ایران رئیس پیشین سازمان میوه تره بار عرضه این محصول را با ۲۰ درصد تخفیف پیشنهاد داده بود و تولیدکنندگان درخواست ۱۵ درصد داشتند؛ از این رو تا امروز توافق حاصل نشده است.