بازخواست کنگره آمریکا از مدیران شبکه‌های اجتماعی

بازخواست کنگره آمریکا از مدیران شبکه‌های اجتماعی

ایسنا: زاکربرگ گفت: من برای همه آنچه که تجربه کرده‌اید متاسفم. هیچ کس نباید با مشکلاتی که خانواده‌های شما از آن رنج برده‌اند، روبرو شود و به همین دلیل است که ما سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی انجام می‌دهیم و به تلاش‌های پیشرو در صنعت ادامه می‌دهیم تا مطمئن شویم هیچ‌کس مجبور به تحمل چیزهایی نیست که خانواده‌های شما متحمل شده‌اند.

این عذرخواهی عمومی کم‌سابقه، در بحبوحه انتقاد شدید قانونگذاران و حامیان کودکان انجام شد که می‌گویند صنعت شبکه اجتماعی، سال‌ها نتوانسته است از آسیب پذیرترین کاربران خود در برابر سوء استفاده و استثمار، محافظت کند.

در جلسه استماع کمیته قضایی سنا که با هماهنگی هر دو حزب حاکم برگزار شد، کنگره از مدیران برخی از شرکت‌های بزرگ شبکه اجتماعی این کشور، انتقاد کرد و از آنها خواست تا اقدامات فوری برای محافظت از کودکان و نوجوانان در فضای آنلاین انجام دهند.

 سناتور لیندسی گراهام گفت: من از آن (پلتفرم‌های شبکه اجتماعی) استفاده می‌کنم، همه ما از آن استفاده می‌کنیم. هر چیزی در اینجا جنبه مثبتی دارد اما به جنبه تاریک آن پرداخته نشده است. اکنون زمان آن فرا رسیده است که با جنبه تاریک مقابله کنید زیرا افراد، ایده شما را گرفته اند و آن را به کابوسی برای مردم آمریکا تبدیل کرده‌اند.

نگرانی‌ها نسبت به اثرات مضر استفاده از شبکه‌های اجتماعی بر کاربران خردسال آمریکایی، در ماه‌های اخیر به اوج خود رسیده است. جراح کل آمریکا در یک توصیه بهداشت عمومی در سال میلادی گذشته، هشدار داده بود استفاده از شبکه‌های اجتماعی، خطر جدی آسیب دیدن سلامت روان کودکان و نوجوانان را ایجاد می‌کند و خواستار اقدام فوری از سوی شرکت‌های فناوری شده بود.

برندی و تونی رابرتز در بیانیه‌ای از سوی انجمن عدالت آمریکا گفتند: ما از این مدیران عامل، اقدام و پاسخگویی قانونی می‌خواهیم، نه دروغگویی. این زوج پس از خودکشی دختر ۱۴ ساله‌شان انگلین، علیه شرکت متا شکایت کردند. آنها می‌گویند دخترشان در حال تقلید از یک ویدیوی حلق آویز شدن بود که برای او در اینستاگرام ارسال شده بود.

خانواده رابرتز گفتند: عذرخواهی خالی، وقتی به خانه می‌رویم و هر شب به اتاق خواب خالی انگلین می‌رویم، آرامش سردی است. قانونگذاران از این جلسه برای پیشبرد بسته‌ای از لوایح استفاده کردند که شامل کمک به توقف استثمار آنلاین از کودکان است. این بسته شامل قانون  STOP CSAM است که به قربانیان استثمار کودکان اجازه می‌دهد از پلتفرم‌های فناوری، شکایت کنند.

بازخواست کنگره آمریکا از مدیران شبکه‌های اجتماعی

زاکربرگ و سایر مدیران فناوری استدلال کردند با اقدامات محافظتی برای ایزوله کردن کودکان و نوجوانان در پلتفرم‌هایشان، گام برداشته‌اند اما منتقدان، این اظهارات را قبول نداشتند. سناتور جان کندی گفت: فکر می‌کنم کنگره به شما کمک خواهد کرد. تصور می‌کنم اصلاحاتی که شما درباره آن صحبت می‌کنید، تا حدودی مثل رنگ زدن چوب‌های پوسیده خواهد بود.

حتی در حالی که قانونگذاران آمریکا، شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی را محکوم کردند، اذعان کردند که آنها نیز بخشی از این مشکل بوده اند. کنگره در دهه گذشته، تنها یک قانون ایمنی کودکان را تصویب کرده است.

شاهدان این جلسه چه کسانی هستند؟

شاهدان این جلسه عبارت بودند از:

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا

 لیندا یاکارینو، مدیرعامل ایکس

شو زی چو، مدیرعامل تیک تاک

ایوان اشپیگل، مدیرعامل اسنپ

جیسون سیترون، مدیرعامل دیسکورد

این هشتمین باری بود که زاکربرگ در مقابل کنگره به ادای شهادت پرداخت. اما برای یاکارینو، اشپیگل و سیترون، اولین بار بود که به چنین جلسه‌ای احضار شدند.

 سناتور دیک دوربین گفت: سیترون تنها پس از آن که مارشال‌های آمریکایی با هزینه مالیات دهندگان، به دفتر مرکزی دیسکورد رفتند، این احضاریه را پذیرفت.

مدیران شرکت‌های فناوری گفتند آماده همکاری با قانونگذاران برای رسیدگی به نگرانی‌های آنها هستند. سیترون گفت: امیدوارم امروز آغاز یک گفتگوی ادامه‌دار باشد که منجر به بهبودهای واقعی در ایمنی آنلاین شود.

نکات برجسته این جلسه

زاکربرگ درخواست‌ها برای گسترش تیم ایمنی کودکان را رد کرد: قانون‌گذاران آمریکایی روز چهارشنبه اسناد داخلی متا را منتشر کردند که نشان می‌داد زاکربرگ درخواست‌ها در سال ۲۰۲۱ برای اضافه کردن ده‌ها کارمند برای تمرکز بر سلامت روانی و ایمنی کودکان را رد کرده است. سناتور ریچارد بلومنتال گفت: به همین دلیل است که دیگر نمی‌توانیم به متا و صادقانه بگویم، به هیچ یک از شبکه‌های اجتماعی دیگر برای درجه‌بندی تکالیف خود، اعتماد کنیم.

عذرخواهی زاکربرگ خطاب به خانواده‌های قربانیان: سناتور جاش هاولی، زاکربرگ را ترغیب کرد مستقیما از خانواده‌های قربانیان عذرخواهی کند و به این میلیاردر پیشنهاد کرد یک صندوق پرداخت خسارت برای قربانیان ایجاد کند اما زاکربرگ در طول این جلسه، برای انجام این ایده، تعهدی نداد.

بازخواست کنگره آمریکا از مدیران شبکه‌های اجتماعی

تیک تاک برای روابطش با چین به صلابه کشیده شد: قانونگذاران این نگرانی را مطرح کردند که تیک تاک (متعلق به شرکت چینی بایت دنس)، داده‌های کاربران را با دولت چین به اشتراک می‌گذارد. شو زی چو، مدیرعامل تیک تاک مدعی شد این شرکت، میلیاردها دلار برای پروژه‌ای با هدف حفاظت از داده‌های کاربران آمریکایی هزینه کرده است و اظهار کرد: هیچ اطلاعاتی از سوی دولت چین از شرکت درخواست نشده است و ما هرگز چنین اطلاعاتی را ارائه نکرده ایم.

قانونگذاران، وحدت در خطوط حزبی را برجسته کردند: سلامت روانی کودکان در شبکه‌های اجتماعی، موضوع نادری است که فراتر از سیاست‌های حزبی است. سناتور گراهام تاکید کرد چطور دموکرات‌ها و جمهوریخواهان توافق کردند شرکت‌های فناوری به نظارت رگولاتوری بیشتری نیاز دارند.

وی گفت: ما در اینجا نقاط مشترکی پیدا کرده‌ایم که حیرت‌انگیز است.

 مقایسه‌ برخورد با شبکه‌های اجتماعی با برخورد با بوئینگ: ایمی کلوبوچار و کریس کانز، سناتورهای آمریکایی، مقررات در صنعت فناوری را با خطوط هوایی مقایسه کرده و به واکنش‌های سریع پس از بروز سانحه برای یک هواپیمای بوئینگ در اوایل ماه جاری، اشاره کردند. کلوبوچار پرسید هیچ کس تصمیم برای زمین گیر کردن ناوگانی متشکل از ۷۰۰ هواپیما را زیر سوال نبرد. پس چرا وقتی می‌دانیم این بچه‌ها در حال مرگ هستند، همان شکل از تصمیم قاطع را در خصوص خطر این پلتفرم‌ها نمی‌گیریم.

پلتفرم‌ها چه گفتند؟

بازخواست کنگره آمریکا از مدیران شبکه‌های اجتماعی

مدیران پلتفرم‌های شبکه اجتماعی وقتی از آنها پرسیده شد آیا از پنج لایحه‌ای که این کمیته به دنبال نوشتن آنهاست، حمایت می‌کنند، مخالفت کرده و مدعی شدند پیش از آن، اقداماتی برای محافظت از کاربران جوان انجام داده‌اند.

یاکارینو که مدیرعامل شبکه اجتماعی ایکس است، گفت: این شرکت در حال ایجاد یک مرکز پایش محتوا در آستین تگزاس است. وی همچنین خاطرنشان کرد این شرکت از قانون STOP CSAM پشتیبانی می‌کند. مدیرعامل تیک تاک هم به اقدامات ایمنی مانند غیرفعال کردن پیام‌های مستقیم برای حساب‌های متعلق به کاربران زیر ۱۶ سال و خصوصی کردن خودکار حساب‌های آنها اشاره کرد.

در شهادت مکتوب زاکربرگ اشاره شد شرکت متا، ویژگی‌های مختلفی را برای کمک به والدین و نوجوانان معرفی کرده است که شامل کنترل‌هایی است که به والدین اجازه می‌دهد محدودیت‌هایی را برای زمان و مدت زمانی که فرزندانشان می‌توانند از خدمات متا استفاده کنند، تعیین کنند. این تنظیمات، محتوای بالقوه حساس را پنهان می‌کنند و هنگامی که نوجوانان تا دیری از شب از اینستاگرام استفاده می‌کنند، به آنها زمان استراحت را یادآوری می‌کند.

زاکربرگ در شهادت کتبی خود گفت: ما متعهد به محافظت از کاربران خردسال در برابر سوء استفاده در سرویس‌های خود هستیم، اما این یک چالش مداوم است.

اسنپ که سازنده اپلیکیشن پیام‌رسان فوری اسنپ چت است و ایکس، از قانون ایمنی آنلاین کودکان حمایت کردند. این قانون می‌تواند به شکایت‌های بیشتر علیه شرکت‌های فناوری منتهی شود که مطالب زیان آور را به کاربران خردسال توصیه می‌کنند.

مدیرعامل دیسکورد گفت: درست مانند تمام فناوری‌ها و ابزارها، افرادی هستند که از پلتفرم‌های ما برای اهداف غیراخلاقی و غیرقانونی سوء استفاده می‌کنند. همه ما که در جلسه امروز و در سراسر صنعت فناوری هستیم، مسئولیت جدی و فوری داریم تا اطمینان حاصل کنیم همه کسانی که از پلتفرم‌های ما استفاده می‌کنند، در برابر این مجرمان، چه آنلاین و چه غیرحضوری، محافظت می‌شوند.

اما قانونگذاران آمریکایی خاطرنشان کردند تعدادی از این اقدامات ایمنی از جمله مرکز پایش محتوای جدید شرکت ایکس و محافظت‌های اضافی برای کاربران خردسال در پلتفرم‌های متا، در هفته‌های منتهی به جلسه سنا اضافه شد.

قانونگذاران آمریکایی چه می‌گویند؟

منتقدان می‌گویند ابزارهای پلتفرم‌های شبکه اجتماعی، کافی نیستند و امیدوارند این جلسه، قانونگذاران را به اقدام وادار کند. پایگاه خبری پولیتیکو گزارش کرد کنگره در دهه گذشته، تنها یک قانون ایمنی کودکان را تصویب کرده است.

بر اساس گزارش یو اس ای تودی، سناتور گراهام گفت: از حرف زدن خسته شدم. از بحث کردن خسته شدم. در دادگاه را باز کنید. تا زمانی که این کار را نکنید، هیچ چیز تغییر نخواهد کرد.