درآمد ۵ میلیارد دلاری با جمع آوری گاز های مشعل/لزوم مصرف بهینه آب

درآمد ۵ میلیارد دلاری با جمع آوری گاز های مشعل/لزوم مصرف بهینه آب

مهر: درآمد ۵ میلیارد دلاری با خاموشی گازهای مشعل‌ کاهش ۵۰ درصدی بارش‌های زمستانه / لزوم مصرف بهینه آب تغییر سقف بنزین آزاد تأثیر چندانی بر قاچاق سوخت ندارد افتتاح ۶۷ پروژه آب و فاضلاب به ارزش ۶۸ هزار میلیارد در هرمزگان و تولید گاز در کشور ۳۰ میلیون متر مکعب افزایش یافت از مهمترین اخبار آب و انرژی در هفته جاری بودند.

تولید گاز در کشور ۳۰ میلیون متر مکعب افزایش یافت

جواد اوجی وزیر نفت (شنبه هفتم بهمن‌ماه) در بازدید از مرکز مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه طبق گزارش‌ها در بعضی از استان‌های کشور حدود ۱.۵ تا ۲ متر برف باریده است گفت: در این شرایط شبکه گازرسانی پایدار و مستمر بوده است و در هیچ نقطه‌ای قطعی گاز نداشته‌ایم.

وزیر نفت با بیان اینکه ۸۵۱ میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری کشور تزریق شده است اظهار کرد: این رقم بی‌سابقه بوده است و در این زمینه یک رکورد به‌شمار می‌آید.

اوجی گفت: با همت مردم در ایام سرد امسال حدود ۱۱ درصد کاهش مصرف و در مجموع ۱۰ ماه حدود ۵ درصد معادل حدود ۱۵ میلیون مترمکعب در روز کاهش مصرف داشته‌ایم.

وی افزود: امسال از پیش تدابیر لازم اندیشیده شد و در زمینه تولید گاز نسبت به پارسال روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب افزایش تولید را از فازهای پارس جنوبی و میدان‌های مستقل گازی در شرکت نفت مناطق مرکزی داشتیم همچنین با جمع‌آوری گازهای مشعل حجمی به تولید گاز اضافه شد.

تزریق بیش‌از ۴ میلیارد مترمکعب گاز به خطوط سراسری

سعید عقلی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز گفت: با برنامه‌هایی که در بخش‌های تجاری خانگی و صنایع غیر عمده اجرا کرده‌ایم و در عین حال پیش‌بینی‌ها و عملیات‌هایی که در زمینه تولید بیشتر گاز انجام شده از ابتدای امسال حدود ۴ میلیارد مترمکعب گاز بیشتر نسبت به پارسال تحویل خطوط گازرسانی برای استفاده در بخش‌های مختلف شده است.

وی افزود: با پیش‌بینی پاداشی که برای مشترکان خانگی گذاشته شده مصرف گاز حدود ۶ درصد در کل سال در بخش خانگی کمتر بوده است. در همه نقاط کشور به‌ویژه در بخش انتهایی شبکه گازرسانی که هم‌اکنون در فصل یخبندان هستند توانسته‌ایم در بالاترین فشار گاز را تحویل مشترکان در این شهرها بدهیم.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز در پایان خاطرنشان کرد: تاکنون به‌طور میانگین روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز بیشتر (با افزایش ۱۴ درصدی) به بخش نیروگاهی و روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب بیشتر از این سوخت پاک (افزایش ۷ درصدی) به صنایع عمده تحویل شده است.

کاهش ۵۰ درصدی بارش‌های زمستانه / لزوم مصرف بهینه آب

فیروز قاسم‌زاده سخنگوی صنعت آب با اشاره آخرین وضعیت بارش‌ها و موجودی سدهای کشور اظهار داشت: سال آبی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ در حالی ۱۲۷ روز خود را سپری می‌کند که پیش بینی‌های بارشی محقق نشده است و سال جاری به عنوان چهارمین سال خشک متوالی با کاهش جدی بارش روبروست.

وی با بیان اینکه فصل پاییز امسال با کاهش بارندگی حدود ۳۰ درصدی به پایان رسید افزود: تاکنون بارش‌های زمستانه نیز با کاهش حدود ۵۰ درصدی روبرو بوده است؛ به طوری که بارش‌های باران و برف هفته اخیر به ویژه در شمال‌غرب کشور نه تنها نتوانست کمبود بارش پاییزه را جبران کند بلکه سهم زمستان نیز محقق نشده است.

قاسم‌زاده خاطرنشان کرد: پوشش برفی کشور علی‌رغم رشد اندک نسبت به سال گذشته همچنان با کاهش ۱۰ درصدی نسبت به متوسط بلند مدت مواجه است.

تولید روزانه ۵۷۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین در پارس جنوبی

حسین شمشیری معاون مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی در نشست با رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: هماهنگی‌های خوبی با شرکت‌های مستقر در منطقه پارس جنوبی وجود دارد و مجتمع گاز پارس جنوبی توانسته است در سایه این همدلی و کار گروهی اقدام‌های شایسته‌ای ثبت کند.

وی افزود: برای عملیات تعمیرات اساسی هماهنگی بسیار خوبی با بالادست داشته‌ایم و حمایت‌های بسیار ارزشمندی به‌منظور پایداری تولید گاز و محصولات جانبی محقق شده است.

معاون مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی تصریح کرد: اکنون روزانه ۵۷۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین از پالایشگاه‌های پارس جنوبی به خطوط انتقال تزریق و خوراک پتروشیمی‌های مستقر در منطقه به‌صورت مستمر تأمین می‌شود و صادرات نیز به‌طور مطلوب در جریان است.

وقوع بارش‌ها عمدتاً در مناطق غرب شمال و شمال غربی کشور

مؤسسه تحقیقات آب اعلام کرد: هفته جاری وقوع بارش‌ها عمدتاً در مناطق غرب شمال و شمال غربی کشور و برخی مناطق شمال شرقی کشور پیش‌بینی می‌شود.

بر پایه گزارش مؤسسه تحقیقات آب برای هفته جاری (۷ تا ۱۳ بهمن‌ماه) وقوع بارش‌ها عمدتاً در مناطق غرب شمال و شمال غربی کشور و برخی مناطق شمال شرقی کشور پیش‌بینی می‌شود.

همچنین در برخی مناطق جنوب دریای خزر مقادیر تجمعی بارش ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر پیش‌بینی‌شده است. بر اساس این گزارش در هفته منتهی به ۱۳ بهمن‌ماه در مناطق غربی کشور به‌ویژه استان‌های چهارمحال‌وبختیاری و لرستان بارش تجمعی ۵۰ تا ۷۵ میلی‌متر پیش‌بینی‌شده است.

دستورالعمل صادرات برق تجدیدپذیرها ابلاغ شد

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق و مدیر عامل توانیر گفت: بر اساس این مصوبه در صورتی که ظرفیت مازاد برای خطوط صادراتی برق کشور وجود داشته باشد مجوزهای لازم جهت سرمایه‌گذاری در حوزه نیروگاه‌های تجدید پذیر برقابی و حتی ذغال سنگ‌سوز به سرمایه‌گذاران متقاضی واگذار خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق با استناد به دستورالعمل مورد اشاره تصریح کرد: امکان صادرات برق برای سرمایه گذاران این نیروگاه‌ها به مدت ۸ ماه در سال فراهم شده و سرمایه گذاران می‌توانند علاوه بر احداث نیروگاه تجدید پذیر یا برقابی نسبت به افزایش ظرفیت صادراتی شبکه برق کشور اقدام کنند.

سخنگوی صنعت برق با تاکید بر اینکه تأمین برق هموطنان در داخل کشور همیشه در الویت بوده و هست افزود: در ۴ ماه ایام اوج مصرف برق در کشور که با ناترازی تولید و مصرف مواجه هستیم این نیروگاه‌ها موظف به عرضه برق برای مصارف داخلی در بورس انرژی هستند.

امضای قرارداد اجرای ۸ طرح در میدان‌های مشترک نفتی وگازی در دهه فجر

جواد اوجی روز یکشنبه (هشتم بهمن‌ماه) در نشست هیئت دولت که به ریاست سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری برگزار شد گزارشی از افزایش قابل توجه سرمایه‌گذاری در صنعت نفت در دولت مردمی ارائه کرد و در ضمن آن از اجرای ۱۸۲ طرح بزرگ در عرصه نفت گاز پتروشیمی و پخش و پالایش خبر داد که ۱۳۲ طرح آن به ارزش بیش از ۲۸ و نیم میلیارد دلار به بهره‌برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه ۵۰ طرح دیگر نیز به ارزش ۴۷ و نیم میلیارد دلار در دست اجراست افزود: افزایش ۱ میلیون ۲۰۰ هزار بشکه تولید نفت و ۵۰ میلیون مترمکعب تولید گاز از ابتدای دولت ۶۳ میلیون مترمکعب ظرفیت پالایش گاز خام افزایش قابل توجه جمع‌آوری گاز مشعل معادل ۱۰ میلیون مترمکعب و افزایش تولید ۴۸ هزار بشکه نفت از میدان‌های مشترک بخشی از عایدات طرح‌های به بهره‌برداری رسیده وزارت نفت بوده است.

وزیر نفت از افتتاح ۱۵ طرح بزرگ در این بخش به ارزش ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در بخش‌های بالا و پایین‌دستی خبر داد و اظهار کرد: همچنین در ایام دهه فجر قرارداد اجرای ۸ طرح در میدان‌های مشترک نفتی و گازی به ارزش ۱۴ میلیارد دلار امضا خواهد شد.

بهره‌برداری ۳۶۰۵ پروژه گازرسانی و توسعه‌ای همزمان با دهه فجر

مجید چگنی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در آستانه دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: بهره‌برداری از این پروژه‌ها و توسعه گازرسانی به شهرها به‌ویژه روستاها نشان از آن دارد که شاخصه عدالت اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران که معرف رویکرد نظام در خدمت‌رسانی به مردم است به‌خوبی در حال اجراست.

وی ادامه داد: از این تعداد پروژه بهره‌برداری از پروژه‌های گازرسانی به ۱۰۵۶ روستا ۱۳ شهر و ۲۵۱۸ واحد صنعتی را در برنامه داریم که برای اجرای این پروژه‌ها نزدیک به ۸۰ هزار میلیارد ریال هزینه شده است.

تغییر سقف بنزین آزاد تأثیر چندانی بر قاچاق سوخت ندارد

محمد علی خطیبی نماینده پیشین ایران در اوپک در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه تغییر سقف بنزین آزاد تأثیر چندانی بر قاچاق سوخت ندارد گفت: مدیریت مصرف سوخت از اهمیت بالایی برخوردار است اما این موضوع به تنهایی نمی‌تواند منجر به جلوگیری از قاچاق سوخت شود.

وی با اشاره به اینکه بخش اعظمی از قاچاق سوخت مربوط به کارت‌های جایگاه داران می‌شود خاطر نشان کرد: مردم سهمیه ماهانه خود را مصرف می‌کنند اما ممکن است از طریق کارت سوخت‌های موجود در جایگاه‌ها شبانه تانکرهای سوخت را پر کند به همین دلیل به نظر می‌رسد بیشتر قاچاق مربوط به این بخش می‌شود.

خطیبی با اشاره به اینکه در برنامه هفتم توسعه پیش بینی شده که در طول ۵ سال آینده مصرف بنزین به حدود ۲۰۰ میلیون لیتر برسد خاطر نشان کرد: این رقم رقم بسیار بالایی است که نیاز به اقدامات دیگری هم دارد و به تنهایی منجر به کاهش مصرف نمی‌شود.

این کارشناس انرژی با اشاره به مصرف بالای بنزین در کشور خاطر نشان کرد: متأسفانه مصرف بنزین در کشور ما بالا است و میزان مصرف و تولید با یکدیگر تناسب ندارند به عنوان مثال سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو به ناوگان اضافه می‌شود و در کنار آن واردات خودرو را در نظر بگیریم مصرف بنزین به همان تناسب افزایش پیدا می‌کند.

افتتاح ۶۷ پروژه آب و فاضلاب به ارزش ۶۸ هزار میلیارد در هرمزگان

هاشم امینی مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه دولت سیزدهم فصل جدیدی از خدمات‌رسانی در حوزه آبرسانی پس از انقلاب را گشوده است افزود: استان هرمزگان به دلیل مسائل اقلیمی شرایط شکننده‌تری در منابع آبی دارد و برای تأمین نیاز آبی آن باید پروژه‌های متعددی تعریف و مورد بهره‌برداری قرار گیرد که خوشبختانه با نگاه متفاوت دولت سیزدهم شاهد به ثمر نشستن طرح‌های تأثیرگذار آبرسانی هستیم.

وی در تشریح جزئیات افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های آب و فاضلاب در سفر آتی رئیس جمهوری گفت: در این سفر ۶۷ پروژه در بخش آب و فاضلاب افتتاح و یک پروژه نیز کلنگ‌زنی خواهد شد.

سخنگوی صنعت آب و فاضلاب کشور ادامه داد: برای اجرای این پروژه‌ها ۶۸ هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات دولتی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هزینه شده است.

درآمد ۵ میلیارد دلاری با خاموشی گازهای مشعل‌

هوشنگ فلاحتیان معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه عملکرد دولت سیزدهم در جمع‌آوری گازهای مشعل قابل قبول بوده است گفت: از مجموع ۵۵ میلیون مترمکعب گاز مشعل در ایران با برنامه‌ریزی در دولت سیزدهم تا پایان امسال ۱۵ میلیون مترمکعب از این گازها جمع‌آوری خواهد شد همچنین تا پایان سال ۱۴۰۳ روزانه حداقل ۳۰ میلیون مترمکعب دیگر از گازهای مشعل جمع می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت تأکید کرد: در مجموع سرمایه‌گذاری که باید در عرصه جمع‌آوری گازهای مشعل انجام شود بیش از ۵ میلیارد دلار است.

فلاحتیان ارزش گاز مشعلی را که تا پایان سال ۱۴۰۴ در میدان‌های نفتی و گازی کشور جمع‌آوری خواهد شد معادل ارزش صادرات گاز کنونی ایران به کشورهای همسایه دانست و گفت: بر اساس طرح‌های پیش‌بینی‌شده روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب معادل ۱۷ میلیارد مترمکعب در سال گازهای مشعل جمع‌آوری و به چرخه اقتصاد کشور تزریق خواهد شد.

وی اظهار کرد: ارزش صادراتی این مقدار گاز بیش از ۵ میلیارد دلار خواهد بود بنابراین سرمایه‌گذاری انجام‌شده حداکثر ظرف یک سال بازپرداخت می‌شود.