پیشرفت ۳۵درصدی فاز دوم طرح توسعه ذخیره‌سازی گاز درمیدان سراجه قم

پیشرفت ۳۵درصدی فاز دوم طرح توسعه ذخیره‌سازی گاز درمیدان سراجه قم

مهر: محمد زمان جوکار مجری طرح‌های ذخیره سازی گاز در شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران درباره این طرح راهبردی گفت: هدف از اجرای این طرح افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی گاز از یک میلیارد به یک و نیم میلیارد متر مکعب است. همچنین با اجرای فاز دوم طرح توسعه ذخیره‌سازی گاز در میدان سراجه قم برداشت گاز از ۱۰ به ۱۵ میلیون متر مکعب در روز می‌رسد.

جوکار با تأکید به اهمیت این طرح افزود: میدان سراجه قم به‌دلیل نزدیک بودن به مناطق پرجمعیت کشور از جمله شهرهای تهران و قم و همچنین مجاورت با خط لوله سراسری گاز پنجم تهران به لحاظ استراتژیک از اهمیت خاصی برخوردار است و می‌تواند پشتیبانی مطمئن برای جبران ناترازی و تأمین بخشی از کمبود گاز در روزهای اوج مصرف در فصل زمستان و شرایط بحرانی باشد.

وی با اشاره به مشخصات این طرح بیان کرد: فاز دوم طرح توسعه ذخیره سازی گاز در میدان سراجه قم مشتمل بر احداث یک واحد نم‌زدایی به ظرفیت ۵ میلیون متر مکعب در روز احداث خط لوله ۱۶ اینچ به طول ۵ کیلومتر تأسیسات لخته‌گیر و اندازه‌گیری گاز است. این طرح از ابتدای سال‌جاری آغاز شده و بنا بر زمان‌بندی تا آذر ماه سال ۱۴۰۳ وارد مدار می‌شود. ضمناً علاوه بر فعالیت‌های جاری در پایین دست این میدان فعالیت‌های بالادست و حفر چاه نیز تا پایان سال‌جاری به پیمانکار سپرده می‌شود.