موافقتنامه اتصال شبکه های برق ایران و ترکیه امضا شد

موافقتنامه اتصال شبکه های برق ایران و ترکیه امضا شد

مهر: بر اساس اعلام شرکت مدیریت شبکه برق ایران عصر چهارشنبه چهارم بهمن ماه با حضور ابراهیم رئیسی و رجب طیب اردوغان رؤسای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به منظور بهره برداری از خط ۴۰۰ کیلوولت HVDC-BtB خوی (ایران) – وان (ترکیه) قرارداد بهره برداری خط ما بین شرکت مدیریت شبکه برق ایران و شرکت تیاش ترکیه را در آنکارا امضا و مبادله کردند.

مهدی مقیم زاده سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق ایران با بیان اینکه این قرارداد در ۳۱ بند و ۲۷ پیوست تنظیم شده است گفت: بهره برداری خط با اتصال BtB HVDC در پست وان از تجهیزات با فن‌آوری روز استفاده می‌نماید که اولین تجربه اتصال برون مرزی ایران از طریق زیرساخت HVDC است .

وی افزود: به منظور بهره برداری مطمئن این خط تمامی ابعاد فنی این قرار داد اعم از بهره برداری کنترل برنامه‌ریزی تبادل تعمیرات حفاظت سنجش انرژی مخابرات تبادل داده شرایط اضطراری حوادث بازیابی و استانداردها در قالب موافقتنامه بهره برداری تنظیم شده است.

سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق ایران ادامه داد: ایستگاه‌های BtB HVDC به منظور بهره برداری و اتصال شبکه دو کشور با استانداردها و یا کمیت‌های متفاوت فرکانس ولتاژ و فاز مورد استفاده قرار می‌گیرند و به این نوع اتصال آسنکرون گفته می‌شود.

مقیم زاده تصریح کرد: بهره برداری آزمایشی این ایستگاه در سال گذشته با موفقیت انجام شد و با امضا این سند آماده بهره برداری دائم است که امکان تبادل و تجارت برق با ترکیه و سایر کشورهای اروپایی را فراهم می‌کند.