پیگیر مساله رفع تعهد ارزی در محصولات کشاورزی هستیم

پیگیر مساله رفع تعهد ارزی در محصولات کشاورزی هستیم

مهر: نشست کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران با حضور علیرضا پیمان‌پاک قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی و احمد خانی نوذری معاون توسعه وزیر جهاد کشاورزی در محل اتاق بازرگانی تهران برگزار شد. علیرضا پیمان‌پاک قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: تلاش شد تا واردات مدیریت شده و همراه با صرفه‌جویی ارزی باشد تا تولید آسیب نبیند. با همکاری بیشتر تجاری با کشورهای اورسیا در حوزه کالاهای اساسی سهم واردات را از این کشورها افزایش یافت.

وی افزود: استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه برای برخی اقلام کشاورزی از دیگر اقدامات امسال بود. به عنوان مثال در سال جاری با بحران کنجاله سویا مواجه بودیم که بخشی از هند وارد شد و امروز مشکل رفع گردید.

وی ادامه داد: پیگیری حل مشکلات صادرات کیوی به هند و مسائل دامپزشکی در روسیه که مساله جدی بود سعی شد با تعامل نزدیک حل شود.

پیمان پاک با اشاره به تعهد ارزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی در مساله تعهد ارزی اختیاری ندارد و قانونی است که مصوب مجلس شورای اسلامی است اما پیگیر هستیم برون سپاری ارزی از محصولات کشاورزی برداشته شود.

وی تصریح کرد: در این خصوص بارها با بانک مرکزی توضیح داده شده که این امر مانعی بر سر راه توسعه محصولات کشاورزی شده است. وزارت جهاد کشاورزی سعی دارد با نرخ مجذوب‌تر کار را جلو ببرد.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در پایان گفت: فعالیت تجاری به شکل تهاتر را در تعداد محصولات کشاورزی که جز کالاهای اساسی نیست افزایش داده ایم. علاوه بر اینکه رئیس بانک مرکزی قول داده است در صورت افزایش ظرفیت فعالیت تهاتری جدید همکاری خواهند داشت.