رسمیت بخشیدن به پدیده رمزارزها اجتناب ناپذیر است

رسمیت بخشیدن به پدیده رمزارزها اجتناب ناپذیر است

مهر: نشست «سیاستگذاری رمز ارزها و رمزدارایی‌ها و جایگاه آن در نظام ارزی کشور» روز سه‌شنبه ۱۲ دی ماه ۱۴۰۲ با حضور جمعی از اساتید و صاحبنظران و فعالان این حوزه با میزبانی «پژوهشکده امور اقتصادی وزارت اقتصاد» برگزار می‌شود. این نشست پنجمین نشست تخصصی از دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی بود که در بازه آبان تا اسفندماه سال جاری با موضوع «حکمرانی ارزی؛ ثبات و رونق اقتصادی» در حال برگزاری است. در پنجمین نشست از این همایش فرصت‌ها و تهدیدهای مواجهه با پدیده رمز ارزها و رمزدارایی‌ها برای اقتصاد ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رسمیت بخشیدن به پدیده رمز ارزها و رمزدارایی‌ها اجتناب ناپذیر است

سامان قاسمی مدیر گروه بازارهای مالی پژوهشکده امور اقتصادی در این نشست گفت: چند سالی است که پدیده جدید کریپوکارنسی ظاهر شده ولی در قوانین و مقررات ما هنوز به اینها پرداخته نشده است. اگر این پدیده را به عنوان دارایی بپذیریم باید به یک نوع برای آن قانون گذاری کنیم و اگر به عنوان وسیله مبادله بپذیریم موضوع متفاوت است. امروز شاید بیش از ۳۰۰ پلتفرم مبادله برای رمز ارز داریم که هنوز رسمیت پیدا نکرده‌اند. اینکه بگوییم قانونی نیستند صحیح نیست ولی هنوز رسمی نیستند و هیچ نهادی متولی ساماندهی آن‌ها نیست. اگر این دارایی‌ها به عنوان دارایی‌های رسمی شناخته شوند امکاناتی مثل وضع مالیات یا قوانین کنترلی برای آن قابل وضع خواهد بود.

وی افزود: من معتقدم در حال حاضر کشور ما پذیرای این حوزه به عنوان رمزارز و وسیله مبادله نیست و فعلاً تنها می‌توانیم به بحث رمزدارایی‌ها و رسمیت یافتن آن از سوی دولت بپردازیم. هرچند من معتقدم حرکت به این سمت اجتناب ناپذیر است و مردم به این سمت حرکت خواهند کرد. حتی در صورتی که پلتفرم‌های داخلی برای این حوزه فراهم نشود فعالین این حوزه از طریق پلتفرم‌های خارجی به استفاده از آن خواهند پرداخت. اینکه مردم به سراغ پلتفرم‌های خارجی بروند امر مطلوبی نیست و می‌تواند مصداق فرار سرمایه باشد. اگر با یک پدیده جدید به موقع مواجه نمی‌شویم و به مرور تهدیدهای آن بیشتر می‌شود. اما چون اجتناب ناپذیر است باید در این خصوص حکمرانی کشور به جمع‌بندی برسد. اگر قاعده گذاری کنیم نیاز مردم در یک فضای امن مدیریت شده پاسخ داده می‌شود ولی اگر این کار را نکنیم فرصت‌ها را از دست می‌دهیم و فقط تهدیدها باقی می‌ماند.

پویایی رمز ارزها امکان رصد معاملات را فراهم کرده است

قاسمی با اشاره به پویا بودن حوزه رمز ارزها گفت: چندسال پیش وقتی درخصوص بلاک‌چین صحبت می‌شد از غیر قابل شناسایی بودن مطرح می‌شد اما امروز در رمز ارزها این‌طور نیست و قابلیت شناسایی وجود دارد. بنابراین در چند سال اخیر این حوزه به دلیل پویایی بالا با تغییرات زیادی مواجه شده است و بسیاری از تهدیدها در این حوزه از بین رفته است. به طور خاص این بازار به دلیل اینکه قیمت‌ها در آن متأثر از قیمت‌های جهانی است حتی اگر حجم عظیمی از سرمایه مردم ایران به آن وارد شود برخلاف دیگر بازارها قابلیت افزایش شدید قیمت را ندارد و در واقع این بازار یک سوپاپ اطمینان و یک فرصت است.

مدیر گروه بازارهای مالی پژوهشکده امور اقتصادی در پایان گفت: ما در کشور با مشکلات زیادی در حوزه تأمین مالی مواجهیم و توسعه این حوزه می‌تواند مفید واقع شود. در حال حاضر میزان سرمایه‌گذاری در کشور وضعیت مطلوبی ندارد و به کمترین میزان در دهه‌های اخیر رسیده است. من فکر نمی‌کنم هیچ دولت یا حاکمیتی مخالف توسعه ابزارهای تأمین مالی پروژه‌های زیرساختی و تولیدی باشد و در این زمینه نیز رمز ارزها یک فرصت هستند.