صدور روزانه بیش از ۶ میلیون صورتحساب در سامانه مؤدیان از یک دیماه

صدور روزانه بیش از ۶ میلیون صورتحساب در سامانه مؤدیان از یک دیماه

مهر: مهدی موحدی بکنظر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با توجه به الزام قانون تسهیل تکالیف مودیان جهت اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان اجرای قانون از تاریخ اول مهرماه سال ۱۴۰۲ برای اشخاص حقوقی و از اول دیماه امسال برای اشخاص حقیقی لازم الاجراست. تا به امروز تعداد کل مودیانی که ارسال صورتحساب موفق الکترونیکی داشتند عددی بالغ بر ۷۴ هزار و ۴۴۸ مودی است که این مودیان شامل اشخاص حقوقی اعم از بورسی و فرابورسی و دولتی و همچنین اشخاص حقیقی است.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی ادامه داد: در این میان تعداد مودیان بورسی و فرابورسی ۴۸۹ شرکت بوده است و تا به این لحظه تعداد ۹۶ شرکت دولتی ارسال موفق صورتحساب الکترونیکی داشته اند.

وی تصریح کرد: به طور کلی ۳۲۱ شرکت دولتی داریم که تعداد شرکت‌های دولتی فعال ۲۵۴ شرکت است که از این تعداد ۲۰۰ شرکت شناسه فعال دریافت کردند و حدود ۹۶ شرکت موفق به ارسال صورتحساب الکترونیک شده اند.

موحدی بکنظر خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا به این لحظه بالغ بر ۶۱۹ میلیون و ۳۰۵ هزار و ۵۵۵ صورتحساب دریافت کردیم که ۳۸ میلیون و ۳۸۸ هزار و ۷۵۲ صورتحساب مربوط به اول دیماه تاکنون است.

رئیس مرکز تنظیم مقررات نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان افزود: از اول دیماه تاکنون روزانه بالغ بر ۶ میلیون صورتحساب دریافت شده است که این تعداد عدد قابل توجهی است و منتظر هستیم تا در روزهای آتی این اعداد رشد بیشتری داشته باشد.

موحدی بکنظر ادامه داد: آمار تفکیک اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی از ابتدای دیماه تاکنون نیز به زودی اعلام می‌شود.

وی در مورد شرکت‌های متصل نشده به سامانه به خصوص شرکت‌های ذیل وزارت خانه‌ها هم گفت: ما معتقدیم شرکت‌های دولتی فرقی با سایر شرکت‌ها ندارند و بایستی در صورت ارائه کالاها و خدمات به ارسال صورتحساب‌های الکترونیکی بپردازند و الا مشمول جرایم در نظر گرفته شده در قانون خواهند شد.

قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان در سال ۹۸ با هدف شفافیت اقتصادی و جلوگیری از فرار مالیاتی به تصویب رسید اما تا سال ۱۴۰۰ هنوز برخی بندهایش اجرایی نشده بود. از سال ۱۴۰۰ اجرای تکالیف مربوط به اتصال همه فعالان اقتصادی به پرونده مالیاتی و راه اندازی سامانه مودیان در دستور کار قرار گرفت. بر اساس این قانون همه مودیان باید با اتصال به سامانه مودیان نسبت به صدور صورت حساب الکترونیک اقدام کنند در غیر این صورت مشمول جریمه می‌شوند.