وزیر نیرو عازم تاجیکستان شد

وزیر نیرو عازم تاجیکستان شد

مهر: به نقل از وزارت نیرو علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو و رئیس ایرانی کمیسیون همکاری‌های مشترک ایران و تاجیکستان امروز پنجشنبه (۷ دی‌ماه) به منظور شرکت در شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی تجاری فنی و صنعتی ایران و تاجیکستان عازم دوشنبه پایتخت جمهوری تاجیکستان شد.

اجلاس شانزدهم همکاری‌های اقتصادی مشترک ایران و تاجیکستان در شرایطی از سه‌شنبه (۵ دی‌ماه) کار خود را آغاز کرده که برپایی نمایشگاهی از دستاوردهای صنایع پایه ایران با عنوان «ایران ساخت» چاشنی این دوره از نشست‌های دو جانبه شده است؛ در همین زمینه این اجلاس طی سالیان متمادی در راستای تقویت و توسعه ظرفیت‌ها و فعالیت‌های اقتصادی و همچنین نزدیکی هر چه بیشتر دو همسایه فارسی زبان با اشتراکات فرهنگی فراوان و قدمت تاریخی بسیار برگزار شده است.

این دوره از اجلاس مشترک همکاری‌ها روز سه‌شنبه توسط دبیران کمیسیون مشترک دو کشور افتتاح شد و امروز آئین اختتامیه که شامل امضا و مبادله سند همکاری است با حضور رؤسای کمیسیون مشترک (وزیر نیروی ایران و وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان) برگزار می‌شود.

از جمله رویدادهای جانبی این اجلاس می‌توان به برنامه‌ریزی برای برگزاری جلسه چهارجانبه با وزیران ایران تاجیکستان ازبکستان و ترکمنستان با موضوع اتصال شبکه‌های برق کشورها به یکدیگر اشاره کرد. همچنین قراراست یادداشت تفاهمی بین مؤسسه تحقیقات آب (وزارت نیرو) مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری (تحت پوشش یونسکو) و شرکت دولتی مؤسسه تحقیقات مهندسی آب و بهبود (وزارت انرژی و ذخایر آبی جمهوری تاجیکستان) با هدف تأسیس یک چارچوب برای همکاری‌ها بین شرکت‌کنندگان در زمینه تحقیق و مطالعه در مورد جنبه‌های مختلف آب امضا و مبادله شود.

در همین راستا نخستین نمایشگاه تخصصی «ایران ساخت» در حاشیه این اجلاس دایر شده است؛ نمایشگاه تخصصی «ایران ساخت» با هدف معرفی توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در صنایع پایه با حضور ۳۰ شرکت‌برتر ایرانی طی روزهای ۵ تا ۸ دی در شهر دوشنبه تاجیکستان برپا شده است.

این رویداد بزرگ فرصت مناسبی برای تبادل اطلاعات برقراری ارتباطات تجاری جدید افزایش توانمندی کسب و کار و آشنایی با آخرین دستاوردهای شرکت‌های ایرانی است و به عنوان پلی برای توسعه صادرات و تبادل تجارب با کشور مذکور است.