تسهیل فرآیند نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای

تسهیل فرآیند نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای

مهر: شهریار افندی زاده معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی در نشست مشترک با نمایندگان اصناف و تشکل‌ها گفت: موضوع نوسازی ناوگان از نظر کاهش آلودگی‌هوا توسعه حمل‌ونقل عمومی و روانی ترافیک صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش مصرف سوخت افزایش توان رقابتی بین‌المللی ایران و ترانزیت و رفاه رانندگان حائز اهمیت است.

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی با اشاره به ظرفیت‌های قانونی این موضوع اضافه‌کرد: آئین‌نامه اجرایی بند (ص) تبصره (٧) ماده واحده قانون بودجه سال ١۴٠٢ کل کشور در خصوص واردات خودرو با عمر کمتر از پنج سال تصویب و ابلاغ شده است ولی به‌منظور بهره‌مندی از فرصت قانونی فراهم‌شده لازم است برخی حمایت‌های مالی و تسهیلات فرایندی در این آئین‌نامه لحاظ شود که از جمله آن‌ها امکان ثبت سفارش و واردات توسط اشخاص حقیقی است.

وی افزود: در حال حاضر مجوز واردات مختص شرکت‌های حمل‌ونقلی و حقوقی مورد تأیید سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور است. همچنین شرط الزام اسقاط خودرو برای واردات اتوبوس‌های مسافری عمومی درون شهری و برون شهری حذف شود.

افندی‌زاده با اشاره به اینکه هدف مطلوب توسعه ناوگان و ارتقا سطح رضایت‌مندی رانندگان و شرکت‌های حمل و نقل و در نهایت ارائه خدمات مطلوب به مسافران و عموم کاربران است اضافه‌کرد: سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با همکاری و همفکری اصناف و تشکل‌های فعال در بخش ناوگان حمل‌ونقل عمومی مسافری جاده‌ای نسبت به احصای موارد و ایرادات آئین‌نامه مذکور و ارائه نقطه‌نظرات اقدام کنند. همچنین پیگیری‌های لازم توسط وزارت راه و شهرسازی برای رفع موانع قانونی و پیشنهاد اصلاح آئین‌نامه اجرایی بند (ص) تبصره (٧) ماده واحده قانون بودجه سال ١۴٠٢ کل کشور در دستورکار کارگروه پایش حمل‌ونقل کشور قرار گرفته است.

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی در پایان با اشاره به اهمیت همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌های ذیربط در این زمینه تصریح‌کرد: موضوعات داشتن کارت بازرگانی معاینه فنی خدمات پس از فروش استاندارد خودروها و سایر موارد مرتبط از دیگر مسائل و موانع برای واردات خودرو توسط اشخاص حقیقی و حقوقی بوده و بدین‌منظور لازم است موضوع هماهنگی و تعامل با بانک مرکزی سازمان ملی استاندارد گمرک سازمان امور مالیاتی سازمان حفاظت از محیط‌زیست پلیس راهور و… از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با جدیت مورد پیگیری قرار گیرد.