هر بسته توت‌فرنگی بدون ذکر وزن ۱۰۰ هزار تومان/قیمت میوه شب یلدا

هر بسته توت‌فرنگی بدون ذکر وزن ۱۰۰ هزار تومان/قیمت میوه شب یلدا

مهر: قیمت عمده فروشی محصولات کشاورزی برای هفته جاری (۲۸ آذر تا ۳ دی) از سوی میدان بزرگ میوه و تره بار تهران اعلام شد.

شب یلدا یکی از آئین‌های ملی و باستانی ایرانیان است که به بلندترین شب سال خورشیدی اطلاق می‌شود؛ البته این شب طولانی که ۳۰ آذر است نسبت به ۲۹ آذر فقط یک دقیقه تفاوت دارد. در چنین شبی خانواده‌ها و اقوام نزدیک گردهم می‌آیند و جشن می‌گیرند.

تأمین بازار یلدا بدون تغییر قیمت

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی درباره تأمین میوه شب یلدا گفت که میوه‌های شب چله هندوانه انار انگور و خرمالو است که سال‌های قبل هندوانه انبار و برای این آئین ملی وارد بازار می‌شد؛ اما با پیش بینی نیاز بازار هندوانه نیز به شکل تازه خوری برای شب چله تأمین است. به این ترتیب هندوانه مور نیاز شب یلدا از طریق شهرهایی مانند دزفول تأمین است.

پس از گذر از پاندمی کرونا دور هم بودن خانواده‌ها به حالت عادی برگشته و قطعاً مصرف میوه در این شب بیشتر است.

به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در کنار میوه‌های خاص این آئین میوه‌های مکمل مانند نارنگی پرتقال سیب و… نیز به اندازه کافی بدون تغییر قیمت تأمین است.

عرضه میوه‌های ذخیره شده به بازار میوه شب چله

در ادامه رئیس اتحادیه بارفروشان تهران نیز اعلام کرد همان طور که قول داده شد از ابتدای هفته برای تأمین بازار شب یلدا ۵ هزار تن میوه ذخیره شده وارد بازار شده تا قیمت‌ها روند افزایشی نداشته باشند. به عنوان مثال ابتدای هفته ۲ هزار تن هندوانه وارد میدان بارفروشان تهران شد. با برنامه‌ریزی انجام شده کشت هندوانه برای زمستان در شهرهای بوشهر میناب و… انجام شد که کمبودی در بازار کشور وجود نداشته باشد.

همچنین روزانه ۱۰۰۰ تن انار و ۲۰۰۰ تن کیوی سیب پرتقال و نارنگی وارد میدان بارفروشان تهران می‌شود. این عدد برای خرمالو ۱۰۰ تن و برای خیار ۵۰۰ تن است.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران تاکید کرد روز گذشته ۶ هزار تن بار هندوانه و انار وارد تهران شد. در کنار آن ۴ هزار تن سیب و پرتقال (هر قلم ۲ هزار تن) از دیگر محصولاتی است که جشن ملی شب یلدا را پوشش می‌دهد.

بازار میوه

توت فرنگی گلخانه میوه نوبرانه روزهای پایانی آذر بوده که قیمت بالایی دارد. هر بسته توت فرنگی بدون ذکر وزن آن ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. عرضه آن محدود بوده و معمولاً تا ظهر به فروش می‌رسد. هندوانه انار و خرمالو میوه‌های اصلی دورهمی ایرانیان در طولانی‌ترین شب سال است که نرخ آن در ادامه می‌آید.

در ادامه قیمت انواع میوه‌های تولید داخل در میوه فروشی‌های مناطق مرکزی رو به پایین شهر نیز به شرح زیر است؛

هر کیلو هندوانه ۲۵.۸۰۰ انار ۴۲.۸۰۰ تا ۵۴.۸۰۰ خرمالو ۵۰ تا ۶۹.۸۰۰ انگور ۸۹ تا ۵۴.۸۰۰ نارنگی ۳۵ تا ۴۴.۹۰۰ نارنگی یافا ۳۹.۸۰۰ تا ۵۱.۸۰۰ (وانت بار هر کیلو ۱۵ هزار تومان) سیب قرمز ۳۵.۸۰۰ تا ۵۴.۸۰۰ سیب زرد ۳۹.۸۰۰ تا ۵۴.۸۰۰ کیوی ۳۹.۸۰۰ تا ۵۹.۸۰۰ لیمو شیرین ۲۸.۸۰۰ تا ۳۹.۸۰۰ گلابی ۱۵۵ ازگیل ۹۸ تا ۱۴۹ و پرتقال ۱۶.۸۰۰ تا ۶۹.۸۰۰ (وانت بار کیلویی ۱۲.۵۰۰ به شرط خرید بالا و خرید توری هر کیلو ۱۰) هزار تومان است.

در بازار میوه‌های وارداتی هم موز هر کیلو ۷۹.۸۰۰ تا ۸۵.۸۰۰ (وانت بارها هر کیلو ۴۳ هزار تومان) نارگیل هر کیلو ۵۰ (وانت بار) تا ۷۰ و آناناس ۱۷۸ هزار تومان است؛ مقدار آناناس در بازار محدود بوده و به دلیل قیمت بالا بازار تقاضا آن پایین است.

بازار سبزی‌جات

در ادامه قیمت انواع میوه‌های تولید داخل در میوه فروشی‌های مناطق مرکزی رو به پایین شهر می‌آید.

هر کیلو گوجه فرنگی ۲۵ تا ۴۶.۸۰۰ گوجه زیتونی بسته‌ای ۵۵ تا ۷۵ هویج ۱۰.۸۰۰ تا ۱۱.۸۰۰ کاهو رسمی ۱۳.۸۰۰ تا ۲۴.۸۰۰ کاهو سالادی ۱۵.۸۰۰ تا ۲۴.۸۰۰ کلم سفید و بنفش ۱۰.۸۰۰ تا ۱۵.۸۰۰ خیار رسمی ۳۱.۸۰۰ تا ۳۳.۸۰۰ خیار مینی اصفهان ۳۵.۸۰۰ و لیمو ترش ۳۹.۸۰۰ تومان تعیین شده است.

سیب زمینی در این بازار هر کیلو ۱۳.۸۰۰ تا ۱۶.۸۰۰و انواع پیاز شیری (سفید) ۲۱.۸۰۰ زرد ۱۹.۸۰۰ تا ۲۳.۸۰۰ به فروش می‌رسد. گفتنی است عرضه پیاز قرمز در بازار کاهش یافته و برخی مغازه‌های صیفی‌جات فقط پیاز شیری و زرد دارند.

ارزان‌ترین محصول در بازار سبزی‌جات کلم (۸ هزار تومان) و گران‌ترین سیر خشک و گوجه زیتونی (۹۵ هزار تومان) قیمت عمده فروشی است.

مهر: رصد میدانی بازار میوه و سبزیجات حاکی از فراوانی و تنوع محصولات داشته اما قیمت برخی اقلام نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است. به عنوان مثال چرا باید میوه و صیفی‌جات داخلی با بسته بندی بدون ذکر وزن آنها در بازار با قیمت سلیقه‌ای به فروش برسد؟

در ادامه جدول قیمت عمده فروشی محصولات کشاورزی میدان بزرگ میوه و تره بار تهران قابل مشاهده است.

هر بسته توت‌فرنگی بدون ذکر وزن ۱۰۰ هزار تومان/قیمت میوه شب یلدا