محدودیتی در صادرات محصولات کشاورزی نداریم

محدودیتی در صادرات محصولات کشاورزی نداریم

مهر: محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی در نشست شورای معاونین و مدیران گفت: نظارت و حساب‌کشی در همه زمینه‌ها وظیفه مسؤولان است و اگر تخلفی صورت گرفت به سرعت پیگیری شود.

وی در همین حال افزود: با رانت فساد و انحصار به شدت برخورد می‌شود و در صورت اثبات مسؤول در هر سطحی باشد عزل می‌شود این خط قرمز است و در ستاد و استان جاری خواهد بود.

برخورد ناشایست با ارباب رجوع در دولت مردمی جایگاهی ندارد

وزیر جهاد کشاورزی بر مبارزه با فساد تکریم ارباب رجوع تقویت صندوق بیمه کشاورزی و اولویت واردات از کشورهای پیرامون تاکید کرد و از پایان محدودیت در سرمایه‌گذاری خبر داد و گفت: تکریم ارباب رجوع از خطوط قرمز دولت است و برخورد نامناسب با مراجعه‌کنندگان در دولت مردمی جایگاهی ندارد. بخش زیادی از مشکلات و مراجعات کشاورزان بهره‌برداران و مردمی که از روستا و شهرستان به تهران می‌آیند در همان محل قابل حل است.

محدودیت سرمایه‌گذاری برچیده می‌شود

نیکبخت در بخش دیگری از سخنان خود به الزامات سرمایه‌گذاری در زیربخش‌های کشاورزی پرداخت و گفت: هیچ محدودیتی برای سرمایه‌گذاری نخواهیم داشت بنابراین ستاد دستورالعمل اصلاحی را تهیه و ابلاغ کند این دستورالعمل‌ها به گونه‌ای طراحی شود که رؤسای سازمان‌ها بتوانند موافقت اصولی پروانه بهره‌برداری و تأسیس را در خود استان صادر کنند.

وی همچنین افزود: از این پس ارجاع سرمایه‌گذار به تهران جای سوال دارد علاوه بر این پروانه بهره‌برداری واحدهای کوچک سنتی به سهولت صادر شود و برای رونق تولید در روستاها محدودیت‌ها برداشته شده و پروانه‌ها تمدید شود.

بیمه‌گزاری خارج از صندوق بیمه کشاورزی تخلف مشهود است

وزیر جهاد کشاورزی صندوق بیمه کشاورزی را تکیه‌گاه مطمئنی در حوادث کشاورزی خواند و گفت: تقویت این صندوق لازم است و بیمه‌گزاری خارج از آن ممنوع و یک تخلف مشهود است زیرا صندوق بیمه کشاورزی جور حوادث را می‌کشد و هزینه‌کرد منابع جز در این صندوق قابل قبول نیست.

تفاهم نامه‌ها و توافقات به قرارداد همکاری و پروتکل اجرایی منتهی شود

نیکبخت گفت: هیچ انسدادی در صادرات محصولات کشاورزی نداریم کشاورزان و تولیدکنندگان باید در بازارهای بین‌المللی نقش‌آفرین باشند اعتقاد براین است که صادرات جریان تولید را دوام می‌بخشد.

وزیر جهاد کشاورزی در همین حال افزود: کارهای خوبی در تعاملات بین‌المللی صورت پذیرفته و لازم است؛ تفاهم‌نامه‌ها توافقات مراودات دو و چندجانبه و اجلاس‌های مشترک به قرارداد و پروتکل‌های اجرایی منتهی شود از این رو همکاری نزدیک با بخش اقتصادی وزارت امورخارجه تسهیل کننده است.

نیکبخت در ادامه بر اولویت همسایگان و کشورهای منطقه تاکید کرد و گفت: برای رفع کمبودها واردات کالا از مبادی نزدیک و کشورهای پیرامون به دلیل صرفه اقتصادی و هزینه کمتر راهبرد وزارت جهاد کشاورزی است که باید از سوی معاونت بازرگانی و دفتر بین‌الملل مورد توجه قرار گیرد.

گفتنی است؛ بررسی مسائل واحدهای خدمات کشاورزی و تعاریف جدید در وظایف این واحدها دستور کار نشست آتی خواهد بود.