ساخت اولین آنتن جهان برای ارتباطات بی‌سیم فوق امن ۶G

ساخت اولین آنتن جهان برای ارتباطات بی‌سیم فوق امن ۶G

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، گروهی از محققان به سرپرستی پروفسور چان چی‌هو (Chan Chi-hou) از دانشگاه سیتی هنگ کنگ، آنتن ویژه‌ای ساخته‌اند که می‌تواند هر پنج جنبه مهم امواج الکترومغناطیسی را با استفاده از یک نرم افزار رایانه‌ای کنترل کند.

فناوری امیدوارکننده برای اتصال ۶G

این یک پیشرفت بزرگ در سیستم‌های ارتباطی بی‌سیم ۶G است. قابلیت‌های منحصر به فرد این آنتن در کنترل و ایمن‌سازی سیگنال‌ها، آن را برای طیف وسیعی از کاربردها از جمله جمع‌آوری اطلاعات، ارتباطات و انتقال داده، ارزشمند می‌کند.

این آنتن قدرت امواج، زمان، فرکانس، جهت و حتی نحوه ارتعاش آنها را به طور همزمان تنظیم می‌کند. این اولین باری است که کسی آنتنی می‌سازد که می‌تواند همه این کارها را همزمان انجام دهد و پیشرفت قابل توجهی در این زمینه را نشان می‌دهد.

این یک آنتن خاص است، زیرا می‌توان از آن در سیستم‌های اطلاعاتی پیشرفته استفاده کرد، مانند سیستم‌هایی که ممکن است در آینده داشته باشیم. این آنتن برای مدیریت بسیاری از داده‌ها و حفظ آن داده‌ها بسیار ایمن است. همچنین می‌تواند برق را به صورت بی‌سیم انتقال دهد، به این معنی که می‌تواند دستگاه‌ها را بدون اتصال فیزیکی شارژ کند.

آنتنی که جهت تابش الکترومغناطیسی را کنترل می‌کند

یک نکته جالب در مورد این آنتن، این است که می‌تواند جهت سیگنال‌های خود را کنترل کند و یک لایه اضافی از حریم خصوصی و امنیت اضافه کند. این باعث می‌شود که این آنتن برای سیستم‌های ارتباطی که در آنها باید اطمینان حاصل کرد که هیچ کس نمی‌تواند مکالمات را استراق سمع کند یا مخفیانه به آن‌ها گوش دهد، گزینه خوبی است.

این فناوری‌ها کاربردهای آنتن فراسطحی جهانی مایکروویو را در واقعیت افزوده، هولوگرافی، حسگرهای یکپارچه و ارتباطات برای ۶G، اپتیک کوانتومی و علم اطلاعات کوانتومی گسترش می‌دهند.

پروفسور وو جنگبو (Wu Gengbo)، نویسنده اول این مقاله، می‌گوید: ما امیدواریم که یک آنتن فراسطحی جهانی بتواند به عنوان یک فرستنده اطلاعات ساده با هزینه کم، یکپارچگی بالا و مصرف انرژی کم کار کند.

این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.