واردات کالاهای تحریمی تسهیل شد

واردات کالاهای تحریمی تسهیل شد

مهر: محمد رضوانی‌فر رئیس کل گمرک ایران در مورد تصمیمات نشست شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا در زمینه امور گمرکی با اعلام هدف‌گزاری این تصمیمات برای مقابله با تحریم‌ها و تسهیل تجارت خارجی اظهار کرد: تصمیم مهم این نشست تسهیل واردات کالاهای تحریمی و تسریع در انجام پروژه‌های زیربنایی و بزرگ است. در خصوص واردات کالاهای مرتبط با پروژه‌های راهبردی تسهیلاتی با نظر سران سه قوه در نظر گرفته و برای اجرا به گمرک ابلاغ شده است.

وی افزود: در خصوص شرکت‌هایی که بدهی مالیاتی و سازمان تأمین اجتماعی داشته‌اند مصوب شد که بر مبنای تأیید وزارت صمت و توافقات مالیاتی و تأمین‌اجتماعی مشروط به تعهد تسویه بدهی ظرف زمان مشخص قانونی تسهیلاتی برای ترخیص کالاهای آنان در نظر گرفته شود.

رئیس کل گمرک ایران ادامه داد: در مورد ترخیص کالاهای اساسی (گروه ۱ و ۲) شرکت‌های دولتی و غیر دولتی مشروط به داشتن ثبت سفارش و اخذ سایر مجوزها امکان ترخیص صددرصدی کالا بدون کد رهگیری فراهم شد. البته فهرست و کد تعرفه‌ی کالاهای اساسی و کالاهایی که اجازه ترخیص درصدی را خواهند داشت می‌بایست به تأیید وزارت صمت وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت برسد.

به گفته رضوانی‌فر ذیل همین مصوبه به بانک مرکزی تاکید شده است که ظرف سه ماه آینده ساز و کار جدیدی برای تخصیص اعتباری کد «ساتا» را فراهم و ابلاغ کند. در خصوص ترخیص اقلام دارویی مواد اولیه و ملزومات پزشکی نیز گمرک با حداقل اسناد اجازه ترخیص را فراهم خواهد کرد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: همچنین مقرر شد در جهت مدیریت بهتر سرمایه در گردش شرکت‌های تولیدی بر اساس بند «ت» ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید و ماده ۶ قانون امور گمرکی برای مالیات بر ارزش افزوده و عوارض متعلقه اجازه اخذ ضمانت‌نامه یا اسناد خزانه در گمرک فراهم شود.