سیمان و فولاد باید ارزان شود/سهامداران تمایلی به کاهش قیمت ندارند

سیمان و فولاد باید ارزان شود/سهامداران تمایلی به کاهش قیمت ندارند

اقتصادکلان: مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم افتتاح ۱۰ هزار واحد مسکن مهر در جمع خبرنگاران، گفت: مهار تورم از مسیر تولید مسکن عبور می‌کند و توقع داریم نظام بانکی از این جریان حمایت کند. اگر به دنبال رشد اقتصادی و کمک به خانه دار کردن مردم هستیم باید از برنامه‌های دولت در بخش مسکن حمایت شود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه تاکید کرد: یکی از موضوعات در دستور کار در کلان پروژه مسکن مردم که در کنار طرح نهضت ملی مسکن در حال پیگیری است به اتمام رسیدن مسکن مهرهای باقی مانده از گذشته است.

بذرپاش اضافه کرد: ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده بود که دولت سیزدهم عملیات تکمیل این واحدها را آغاز کرده است. در این بخش آورده و بودجه‌ای نیز در کار نبود اما دولت سیزدهم خود را متعهد کرد که تمام ظرفیت‌های موجود برای اتمام این پروژه به کار گیرد.

انتظار ۱۲ ساله متقاضیان مسکن مهر

وی گفت: متقاضیانی وجود دارند که ۱۲ سال است در انتظار تحویل واحد مسکونی خود هستند که در آینده نزدیک این انتظار به پایان می‌رسد.

بذرپاش تاکید کرد: امروز با تحویل ۱۰ هزار واحد دیگر، کار تکمیل یکصد هزار مسکن مهر به پایان رسید و ۱۴۰ هزار واحد دیگر باقی‌مانده که تکمیل آنها نیز در دستور کار است.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: با مبالغ پرداخت شده متقاضیان امروز ۴ متر هم نمی‌توان ساخت. بنابراین یکی از اقدامات تجهیز منابع مالی برای تکمیل و تحویل واحدها به متقاضیان بود.

وی افزود: در شهرهای جدید حدود ۶۰ هزار واحد مسکونی مهر باقی مانده که از این تعداد ۳۰ هزار واحد تکمیل و تحویل متقاضیان شد. ۱۲ هزار واحد دیگر نیز تا پایان سال تحویل داده خواهد شد.

پرونده مسکن مهر تا پایان دولت باید بسته شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: تمام تلاش ما بر این است که تا پایان دولت سیزدهم پرونده واحدهای مسکونی مهر به پایان برسد و البته تعدادی از واحدهای مسکونی که در حال آماده‌سازی بودند، مشکلی بین تعاونی‌ها و املاکی‌ها است که قرارداد مناسبی منعقد نشد و موجب شد که پروژه‌ها نیمه‌کاره رها شوند.

وی همچنین با بیان اینکه امروز ساخت حدود یک میلیون ۷۶۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در حال اجراست، گفت: حدود ۵۰ هزار هکتار زمین برای پروژه‌های این طرح تأمین شده است.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: با اهدای زمین و تسهیلات مردم می‌توانند با سبک و سلیقه خودشان واحدهای مسکونی را بسازند و در حوزه روستایی نیز تصمیماتی گرفته شده که تا پایان سال‌جاری ۵۰۰ هزار قطعه زمین به متقاضیان واگذار کنند. قیمت تمام شده واحدهای مسکونی در شهرها متفاوت است.

بذرپاش با اشاره به واگذاری ۳۲ هزار قطعه زمین به متقاضیان در قالب قانون جوانی جمعیت، تاکید کرد: اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم باعث شده تا رشد منفی ۹ درصدی مسکن در بهار ۱۴۰۱ به رشد مثبت ۴.۶ درصدی تبدیل شود.

قیمت سیمان و فولاد باید کاهش یابد

وی در ادامه گفت: در بخش مصالح ساختمانی به دستور رئیس جمهور نهضتی در خصوص کاهش قیمت تمام شده مسکن در دستور کاری وزارتخانه قرار دارد که با همراهی وزارت کشور این کمیته تشکیل شد تا قیمت اجزای مختلف مصالح را کاهش دهیم.

بذرپاش افزود: مصالح اصلی ساختمان فولاد و سیمان است که در تلاش هستیم تا قیمت این مصالح کاهش یابد و مذاکراتی با وزارت صمت انجام که بنا بر این شد تا وزارت صمت مسئول این پروژه شود تا به این ترتیب سیمان و فولاد با قیمت مناسب در اختیار پروژه نهضت ملی قرار بگیرد که قطعاً اثر مناسبی در قیمت خواهد داشت.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: قیمت فولاد و سیمان باید کاهش یابد؛ هر مسیری که قیمت مصالح را افزایش دهد مذموم است و این مسیر باید اصلاح شود.

بذرپاش تاکید کرد: در کاهش قیمت فولاد و سیمان مصر هستیم و شوخی نداریم. باید فاکتورهای مؤثر در ساخت و ساز را کاهش دهیم و دستور ریاست جمهوری برای اجرای نهضت ملی مسکن اجرا می‌شود. البته در این بین برخی حرف‌هایی زده اند که شوخی است.

برخی نمی‌خواهند سیمان و فولاد ارزان شود

وی خاطرنشان کرد: طبق یکی از آسیب‌شناسی‌هایی که انجام شده، مشخص شد که پس از عرضه فولاد و سیمان در بورس کالا، قیمت این محصولات با افزایش رو به رو شده است. در مورد موضوعی که سهامداران بورس کالا چه کسانی هستند و چگونه تشکیل شده هم در روزهای آتی صحبت خواهم کرد.

بذرپاش گفت: قطعاً سهام‌داران این مجموعه میلی به کاهش قیمت نخواهند داشت و ما نمی‌توانیم سرنوشت مردم را به این موضوع گره بزنیم. البته بعضی از دوستان اظهار کردند که بورس کالا اگر باشد باید قیمت پایه آن مدیریت شود و از الگوی مناسبی تبعیت کند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بین من و وزیر اقتصاد اختلاف نظری نیست و وزارت اقتصاد نباید مخالف بورس کالا باشد زیرا به این مجموعه مرتبط است. (جزئیات بیشتر)

منبع: مهر