تکمیل کمربند مواصلاتی آب شرب تهران تا دو سال دیگر

تکمیل کمربند مواصلاتی آب شرب تهران تا دو سال دیگر

اقتصادکلان: به نقل از وزارت نیرو، “هاشم امینی” درباره برنامه‌های وزارت نیرو برای اجرای موفق طرح توسعه آب شرب تهران و افزایش ضریب اطمینان تأمین آب پایدار این شهر گفت: در کلانشهر تهران به واسطه حساسیت بالایی که در حوزه تأمین آب شرب وجود دارد، وزارت نیرو برنامه‌های مفصلی را برای افزایش ضریب اطمینان تأمین پایدار آب شرب بهداشتی و نیز جمع آوری و تصفیه فاضلاب این شهر در دست اجرا دارد.

سخنگوی صنعت آب و فاضلاب کشور اضافه کرد: طرح توسعه‌ای آب شرب تهران که بخشی از آن از طریق تکمیل کمربند مواصلاتی و احداث مخازن اضطراری در حال اجرا است، از آن جهت اهمیت دارد که می‌تواند در شرایط وقوع سیل، زلزله یا هر حادثه بزرگ دیگر امکان تأمین حداقلی آب شرب را تا عادی شدن شرایط فراهم کند.

امینی با اشاره به سیل جاده چالوس در خرداد ماه سال جاری و مشکلی که برای تأمین حداکثری آب شرب مناطق غربی تهران ایجاد کرد، ادامه داد: سیل جاده چالوس و مسدود شدن خروجی سد امیر کبیر که سبب شد تأمین چیزی حدود ۲۰ درصد از آب شرب تهران با مشکل مواجه شود، اما از طریق همین کمربند مواصلاتی بخش قابل توجهی از این کمبود جبران شد.

وی در همین باره تصریح کرد: طرح ایجاد کمربند مواصلاتی بین مخازن و تصفیه خانه‌های آب شرب تهران از ۱۲ سال پیش آغاز شده و با توجه به تأکیدات وزیر نیرو تا دو سال دیگر تکمیل خواهد شد.

امینی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه کار تأمین آب شرب تهران از طریق ۷ تصفیه خانه و ۵ سد انجام می‌پذیرد، بیان کرد: ایجاد کمربند مواصلاتی میان این مراکز تأمین آب سبب خواهد شد تا قدرت مانور تأمین آب شرب تهران به شکل قابل توجهی افزایش یابد تا در صورت از دست دادن یک تصفیه خانه یا سد، مشکل خاصی در تأمین آب شرب پایدار پایتخت ایجاد نشود.

وی همچنین با اشاره به ضرورت احداث مخازن اضطراری برای تأمین آب شرب تهران اظهار داشت: احداث مخازن اضطراری در کنار تکمیل کمربند مواصلاتی آب شرب تهران نیز به مدیران آب و فاضلاب کمک می‌کند تا در هنگام بحران قدرت مانور بیشتری برای تأمین آب شرب پایتخت داشته باشند.

منبع: مهر