اختصاص کدشناسه مرکز پردازش پستی بین‌المللی به فرودگاه پیام

اختصاص کدشناسه مرکز پردازش پستی بین‌المللی به فرودگاه پیام

اقتصادکلان: این اقدام در چارچوب راه‌اندازی گمرک تخصصی فاوا و توسعه ناوگان هوایی منطقه ویژه اقتصادی پیام و ترانزیت مرسولات پستی به انجام رسید. این گزارش حاکی است، با توجه به توسعه مبادلات خارجی در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام و لزوم ارسال و دریافت مرسولات پستی بر اساس استانداردهای جهانی و فعال سازی هر چه بیشتر فرودگاه پیام به‌ عنوان‌ هاب پستی منطقه این مهم صورت پذیرفت.

کدشناسه صادر شده از سوی اتحادیه پستی جهانی ویژه فرودگاه بین‌المللی پیام با حروف اختصاری IRPYKA برای محمولات پستی وارده، صادره، ترانزیت و برای تمامی سرویس‌های پستی نظیر پست‌نامه، امانات، پیشتاز و کیسه خالی کاربرد دارد.   با تخصیص این کد به  فرودگاه هوایی پیام امکان ارسال، دریافت و ترانزیت محمولات بین المللی پستی بین‌المللی طبق استانداردهای UPU فراهم می شود.

مراکز پردازش پستی بین‌المللی که با حروف اختصاری IMPC بین مجریان منتخب پستی کشورهای عضو اتحادیه پستی جهانی معرفی شده است به واحدهایی در مرزهای ورودی و خروجی کشورها از جمله فرودگاه‌ها، بنادر و مرزهای مشترک بین دو کشور اطلاق می‌شود که امکان پردازش و فرآیند عملیات پستی محمولات پستی بین‌المللی را فراهم می‌ کنند. هر شناسه اختصاصی دارای یک مکان فیزیکی کاملاً تعریف شده است که توسط یک سازمان یا نماینده آن اداره شده و فرایند دریافت، ارسال و ترانزیت اسناد و کالا از طریق این مراکز بین مجریان منتخب تحت عنوان “محمولات پستی” تلقی و مشمول رفتار غیر تجاری خواهد شد.

طبق اعلام شرکت ملی پست، تمامی کیسه‌های پستی ارسالی از یک مجری منتخب پستی به دیگری باید حاوی کد شناسه بر روی برچسب کیسه‌های پستی باشند تا امکان مبادله بین‌المللی  مرسولات به عنوان “محموله پستی” در کشور مبدأ و مقصد از سوی نهادهای ذیصلاح کشورها و از جمله گمرک مهیا شود.

منبع: ایسنا