تجهیز بیش از۱۲۸هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان به آبیاری نوین

تجهیز بیش از۱۲۸هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان به آبیاری نوین

اقتصادکلان: عباس ساکی عصر امروز یکشنبه در گفت‌وگویی رسانه‌ای به سند سازگاری با کم آبی اشاره کرد و افزود: بیش از یک میلیون و ۱۳۱ هزار هکتار از اراضی استان خوزستان اراضی آبی هستند.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: آبیاری‌های نوین از جمله شیوه‌های آبیاری که در چند سال اخیر مورد تاکید وزارت جهاد کشاورزی و سازمان بوده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در استان خوزستان بیش از ۴۰۰ هزار هکتار اراضی مجهز به شبکه آبیاری است که از این میزان ۱۲۸ هزار هکتار به آبیاری‌های نوین مجهز شد.

ساکی اضافه کرد: روش تیپ (نواری)، آبیاری بارانی، موضعی، و آبیاری با ماشین‌های آبیاری از جمله روش‌های آبیاری هستند که با توجه به پتانسیل، نوع کاشت، نوع محصول، بافت خاک و کیفیت آب بسته به شرایط اقلیمی مطالعه، بررسی و اجرا می‌شود.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی خوزستان عنوان کرد: ۸۵ درصد هزینه اجرای طرح‌های آبیاری نوین کشاورزی را دولت به صورت تسهیلات بلاعوض به کشاورزان پرداخت می‌کند.

وی گفت: در مناطقی که طرح‌های آبیاری نوین اجرا شده هم از لحاظ کیفیت و هم راندمان و بهره‌وری شرایط بسیار خوبی برای کشاورزان ایجاد شده است.

منبع: مهر