مزرعه آفتابگردان دیمه

مزرعه آفتابگردان دیمه

کشت محصولات آجیلی آفتابگردان در زمینی به مساحت ۴۰۰ هکتار با حجم سرمایه‌گذاری یک هزار میلیارد ریال در روستای دیمه شهرستان کوهرنگ اجرا شد.

گل آفتابگردان نام یک گونه از سردهٔ آفتابگردان است. گل آفتابگردان گیاهی است یک‌ساله و تا حدود سه متر رشد می‌کند. گل آن درشت و به قطر ۳۵ سانتی‌متر است. در وسط گل آن دایره‌ای قهوه‌ای رنگ وجود دارد که تخم‌های آفتابگردان دورتادور آن را گرفته‌اند. این گیاه در بیشتر نقاط جهان می‌روید. از تخم آفتابگردان روغن آفتابگردان گرفته می‌شود که اشباع نشده و برای پخت‌وپز مناسب است.

بلندترین گل آفتابگردانی که تا به حال اندازه گرفته شده‌است ۹ متر و ۱۷ سانتی‌متر بوده‌است و کشاورزی به نام هانس پیتر شفر در آلمان آن را پرورش داده‌است. در راستای بهینه‌سازی الگوی کشت محصولات زراعی، ابلاغی سال زراعی ۱۴۰۱_۱۴۰۲ هیأت دولت و برنامه ابلاغی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در شهرستان کوهرنگ به واسطه کوتاه بودن فصل رشد، مقرر شد محصولات جدیدی کاشته شود که در این راستا کشت محصولات آجیلی آفتابگردان لاین S400، در مساحت ۴۰۰ هکتار با مشارکت سرمایه‌گذار بخش خصوصی و اهالی روستای فانی‌آباد، دیمه و میان‌رودان شهرستان کوهرنگ و حجم سرمایه‌گذاری یک هزار میلیارد ریال اجرا شده که پیش بینی می‌شود مقدار ۱۶۰۰ تن دانه آفتابگردان آجیلی از این طرح برداشت شود.

دیمه، روستایی در شهرستان کوهرنگ از توابع استان چهارمحال و بختیاری و در فاصله ۸۰ کیلومتری از شهرکرد مرکز استان واقع شده است. چشمه دیمه یعنی سرچشمه اصلی زاینده رود نیز در این منطقه قرار دارد.‌

منبع: مهر